Pytanie
Firma nabyła od kontrahenta z UE usługę rocznego dostępu do systemu śledzenia przesyłek oraz prawo do korzystania z serwerów i oprogramowania na skanerach. W związku z realizacją przedmiotowej usługi firma otrzymała wystawioną przez kontrahenta w dniu 1 stycznia 2013 r. fakturę za udzielenie dostępu do ww. systemu na cały 2013 r. Od 1 stycznia 2013 r. korzystamy z systemu. Płatność za fakturę nastąpiła 12 lutego 2013 r. W związku z faktem, iż mamy do czynienia z importem usług, Spółka rozpoznała obowiązek podatkowy z tytułu importu usług w momencie zapłaty, tj. 12 lutego 2013 r. Pierwotnie firma nie odliczała podatku naliczonego, bowiem zakupy kwalifikowane były jako związane ze sprzedażą zwolnioną. W związku ze zmianą art. 43 ust. 1 ustawy o VAT począwszy od dnia 1 kwietnia 2013 r. zakupy wykorzystywane są zarówno do sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej. W efekcie zmiany zakresu zwolnienia z VAT nastąpiła również zmiana przeznaczenia nabytych usług, a tym samym zmiana kwalifikacji podatkowej. Dodać należy, że przedmiotowe usługi nie są zaliczane do WNiP. Wydatek został zaksięgowany na koncie rodzajowym "usługi w zakresie informatyki" w grupie "usługi obce". Z powodu braku możliwości przyporządkowania ww. zakupu do poszczególnych rodzajów sprzedaży tj. świadczeń zwolnionych i opodatkowanych, podatek naliczony wynikający z faktur zakupowych dotyczących tego projektu może być odliczany wg współczynnika - proporcji jako związany z działalnością mieszaną.
Czy w związku ze zmianą przeznaczenia przedmiotowych usług, korekty należy dokonać w trybie art. 91 ust. 7c w związku z 7b, czy może w trybie art. 91 ust. 7d ustawy o VAT?
Czy w związku z faktem, że przedmiotowa faktura zakupu z dnia 1 stycznia 2013 r. dokumentuje nabycie usług realizowanych w całym 2013 r., należy uznać, że ma związek z działalnością mieszaną, czy z działalnością zwolnioną za I kwartał i z mieszaną za pozostałe trzy kwartały?