Odpowiedź:
Do zmiany statutu spółki wodnej (SW) stosuje się art. 166 ust. 1 pkt 1 oraz art. 173 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.

Uzasadnienie:
Dokonanie zmian w statucie SW polegającej na zmianie obszaru działania spółki jest oczywiście możliwa poprzez uchwałę walnego zgromadzenia (WZ) delegatów (członków spółki) - art. 173 ust. 1 pkt 5 i pkt 6 pr. wod.

Teren działania spółki to teren, na którym znajdują się urządzenia wodne (melioracyjne), do których eksploatacji, konserwacji oraz remontów, w celu zachowania ich funkcji, powołano SW. Zazwyczaj statut spółki nie wymienia wszystkich urządzeń, czy nieruchomości spółki, a jedynie teren gminy, miasta czy kilku gmin. Szczegółowe dane o nieruchomościach objętych działalnością spółki zamieszcza się w osobnym dokumencie jako uchwałę WZ spółki.

Przy zmianie terenu działania SW należy pamiętać o ewentualnej zmianie zapisów statutowych odnoszących się do wstępowania nowych członków z nowych terenów, gdyż może to stanowić przeszkodę w zatwierdzeniu zmian statutowych przez starostę.
Oprócz poszczególnych uchwał WZ spółki i projektu nowej wersji statutu do starosty należy przesłać umowę, wniosek zainteresowanych właścicieli gruntów, o których mowa w art. 74 ust. 1 oraz art. 77 ust. 1 pr. wod. (wystarczy pojedynczy wniosek) znajdujących się na terenach przewidzianych do przyszłych działań spółki.

Wprawdzie nie musi to wynikać ze statutu, ale dobrym obyczajem jest aby po rozszerzeniu działalności SW zwołać WZ w celu rozliczenia dotychczasowej działalności i dokonać wyboru nowych władz spółki z uwzględnieniem nowych jej członków. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami