Księgi rachunkowe: to brzmi dumnie
Po co „bawić się” w prowadzenie książki przychodów i rozchodów przecież twoja działalność to za chwilę będzie potężna firma: lepiej od razu zaprowadzę księgi rachunkowe. Błąd. Jedyny skutek to wyższe koszty obsługi księgowej.
 
A może spółka z o.o.?
Chcesz by kontrahenci, banki i inne podmioty traktowały cię poważniej i w tym celu zakładasz spółkę kapitałową (z o.o. lub akcyjną) – przecież w odróżnieniu od spółek osobowych mogą być jednoosobowe. I jeszcze zostaniesz prezesem zarządu – to dopiero nada ci powagi. Problem tylko w tym, że spółka kapitałowa ma odrębną osobowość prawną, odrębny majątek i jest oddzielnym podatnikiem. To oznacza, że „włożenie” i „wyjęcie” środków do/ze spółki będzie za każdym razem wiązało się z koniecznością zapłaty podatków (dochodowego ale również PCC – a spółki musisz wyposażyć w minimalny majątek), a wypracowane dochody będą najpierw opodatkowane w spółce, a później u ciebie. To przy niewielkiej skali działalności nie może się opłacać podatkowo. Dodatkowo, jeżeli miałaby to być spółka z o.o. nie zawsze całkowicie pozbędziesz się osobistej odpowiedzialności (czasami przecież członkowie zarządu mogą być pociągnięci do odpowiedzialności z osobistego majątku), wystąpią dodatkowe sądowe (KRS, ogłoszenia), a przy spółce kapitałowej jednoosobowej (zarówno z o.o. jak i akcyjnej) pojawią się dodatkowe koszty związane z tym, że niektóre dokumenty muszą mieć szczególną (notarialną) formę. Jeżeli więc nie planujesz prowadzić od początku działalności w szerokim (kwotowo) zakresie z wysokimi zobowiązaniami wybór spółki kapitałowej jako formy prowadzenia działalności jest jak strzelanie z armaty do muchy: czyli błąd.
 
ZUS – czy opłacać ubezpieczenie chorobowe
Przezorny zawsze ubezpieczony – lepiej więc płacić ubezpieczenie chorobowe. Oczywiście to jest prawda i różnie może być w życiu. Ale jeżeli przez ostatnich kilka lat pracy na etacie byłeś na jednym krótkim zwolnieniu o to tylko dla tego, że to szef już cię „wygonił” byś nie straszył klientów to obawiam się, że przez kilka najbliższych lat opłacając składkę na ubezpieczenie chorobowe niepotrzebnie wydajesz pieniądze. Moim zdaniem to błąd – ale zastanów się nad tym dobrze.
 
ZUS – jak przedłużyć korzystanie z ulgi
Skoro rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej pierwszy raz to możesz skorzystać z ulgowego ubezpieczenia odprowadzanego do ZUS. Lubisz rozpoczynać poważne przedsięwzięcia od pierwszego dnia miesiąca to tak samo postąpisz z działalnością. Błąd. Lepiej rozpocznij drugiego dnia to tym sposobem zaoszczędzisz przez jeden miesiąc na ulgowym ZUS; okres 24 miesięcy zniżki w składkach liczony jest począwszy od kolejnego miesiąca czyli jak rozpoczniesz 2 czerwca to będzie liczony od lipca.
 
Brak zabezpieczenia należności (byle sprzedać a później to już jakoś pójdzie)
Ważne aby pozyskać klienta. W tym celu udzielasz kredytu kupieckiego, nawet jeżeli nie znasz odbiorcy. Coś słyszałeś, że ta firma ma problemy podatkowe, ale przecież twoja faktura nie będzie bardzo wysoka więc jakoś zapłacą (osoba kupująca obiecała, że nie będzie problemu) - błąd. Pamiętaj, że klient, który nie płaci jest gorszy niż ten, którego nie masz. Jeżeli wykonałeś świadczenia, a nie dostaniesz zapłaty to nawet jeżeli koszty świadczenia (np. materiały) nie są wysokie musisz zapłacić podatki (przy braku płatności być może odzyskasz zapłacone podatki w dalszej przyszłości). Może się okazać, że przy braku płatności będziesz miał problem z uregulowaniem zobowiązań wobec fiskusa i nie tylko nie zarobisz, ale sam popadniesz w długi. Więc zanim udzielisz kredytu kupieckiego dobrze się zastanów, czy faktycznie stać się na takie ryzyko, czy klient jest wiarygodny, a może tym razem lepiej się zabezpieczyć lub wręcz zrezygnować z kontrahenta.