Czy i w jakiej procedurze można nie zgodzić się (odwołać się) z zaleceniami konserwatorskimi wydanymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków? Gdzie można złożyć ewentualne odwołanie? Pytanie dotyczy budynku widniejącego w ewidencji zabytków, ale nie widniejącego w rejestrze zabytków.

Odpowiedź:
W świetle art. 27 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2014 r. 1446) – dalej u.o.z., na wniosek właściciela lub posiadacza zabytku wojewódzki konserwator zabytków przedstawia, w formie pisemnej, zalecenia konserwatorskie, określające sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także zakres dopuszczalnych zmian, które mogą być wprowadzone w tym zabytku.


Postępowanie w przedmiocie wydania zaleceń jest postępowaniem szczególnym, do którego nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23) – dalej k.p.a., brak jest zatem możliwości wniesienia środka odwoławczego od zaleceń konserwatorskich. Jak się natomiast wskazuje w doktrynie zalecenia konserwatora stanowią tzw. przyrzeczenie publiczne (administracyjne), czyli wiążące (wywołujące skutki prawne) oświadczenie woli organu administracji publicznej, w którym organ ten zobowiązuje się, z reguły po spełnieniu przez adresata przyrzeczenia określonych warunków, do przyszłego działania, polegającego w szczególności na umożliwieniu realizacji konkretnego przedsięwzięcia, poprzez wydanie decyzji administracyjnej określonej treści.

Zatem zalecenia konserwatorskie wydane w trybie art. 27 u.o.z. z jednej strony zawierają wytyczne kierowane do inwestorów, projektantów, czy też wykonawców, co do działań jakie mogą być podjęte przy zabytku, wskazanie dopuszczalnych zmian, a z drugiej strony, poprzez ich wiążący dla konserwatora zabytków, przy ewentualnym podejmowaniu dalszych rozstrzygnięć administracyjnych w przypadku obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków zajęcie stanowiska – art. 39 ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290), charakter, pozwalają uchronić właściciela lub posiadacza zabytku przed ponoszeniem nakładów na projekt zamierzenia inwestycyjnego, które nie miałoby szans na faktyczną realizację.

Pobierz darmowy ebook
Kiedy pozwolenie a kiedy zgłoszenie - zmiany w Prawie budowlanym
  • rzetelna i aktualna wiedza




Podkreślić należy, że osoba wnioskująca o wydanie zaleceń konserwatorskich, nie jest zobowiązana do dokonania zmian w pełnym zakresie wskazanym w zaleceniach, gdyż zalecenia konserwatorskie nie zostały powiązane z przymusem administracyjnym.

 

 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami