Pytanie:
Jaki jest termin zapłaty zaliczki na podatku dochodowy od osób prawnych za grudzień 2012 r. w sytuacji, gdy podatnik złoży rozliczenie roczne w terminie do 21 stycznia 2013 r. i z rozliczenia tego wynika obowiązek zapłaty podatku rocznego w kwocie niższej niż zaliczka za grudzień?
Czy złożenie rocznej deklaracji korygującej po 21 stycznia wpływa na termin opłaty zaliczki na podatek dochodowy za grudzień 2012 r.?
Co w przypadku, gdy podatnik złoży korektę rozliczenia rocznego, z której np. będzie wynikał obowiązek dopłaty podatku?
Czy podatnik składając taka korekt np. w lutym będzie miał obowiązek naliczyć odsetki od 20 stycznia?
Z art. 25 ust. 1a u.p.d.o.p. wynika, ze zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1, podatnik wpłaca w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p., z którego wynika, że:
"Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku"
a więc wprost nie wynika, ze podatek ten należy zapłacić do 20 stycznia.
Jak nalezało będzie prawidłowo wypełnić część G deklaracji CIT-8 za 2012 r. gdy zaliczka za grudzień zostanie zapłacona 20 stycznia?

 

Odpowiedź:
Jeżeli do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - do 21 stycznia 2013 r.) złożone zostanie zeznanie podatkowe z wykazaną różnicą między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku (poz. 92 zeznania CIT-8) niższą od kwoty zaliczki za ostatni miesiąc zakończonego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - za grudzień 2012 r.). Wpłacenie tej kwoty w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - do 21 stycznia 2013 r.) wyłącza obowiązek zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc zakończonego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - za grudzień 2012 r.). Jeżeli jednak kwota ta nie zostanie wpłacona we wskazanym terminie, powstanie zaległość podatkowa z tytułu niewpłacenia zaliczki w terminie.

Uzasadnienie:
Jak wynika z art. 25 ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób prawnych podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 25 ust. 2a u.p.d.o.p.). Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p.
Przepis ten ma zastosowanie również, jeżeli do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - do 21 stycznia 2013 r.; termin ulega przedłużeniu o jeden dzień, gdyż 20 stycznia 2013 r. jest niedzielą), złożone zostanie zeznanie podatkowe z wykazaną różnicą między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku (poz. 92 zeznania CIT-8) niższą od kwoty zaliczki za ostatni miesiąc zakończonego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - za grudzień 2012 r.). Wpłacenie tej kwoty do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - do 21 stycznia 2013 r.) wyłącza obowiązek zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc zakończonego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - za grudzień 2012 r.). Jeżeli jednak kwota ta nie zostanie wpłacona we wskazanym terminie, powstanie zaległość podatkowa z tytułu niewpłacenia zaliczki w terminie (zaległość ta powstanie od wysokości należnej za ostatni miesiąc zakończonego roku podatkowego), gdyż obowiązek wpłaty tej zaliczki nie zostanie wyłączony na podstawie art. 25 ust. 1a u.p.d.o.p. zdanie ostatnie.
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że z obowiązujących przepisów nie wynika, aby złożenie korekty zeznania rocznego po 20 dniu pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (w przypadku podatników stosujących w 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - po 21 stycznia 2013 r.) miało jakikolwiek wpływ na stosowanie art. 25 ust. 1a u.p.d.o.p. W szczególności okoliczność taka nie skutkuje (w przypadku korekty zwiększającej różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku) wstecznym powstaniem obowiązku zapłaty zaliczki za grudzień (jeżeli ze względu na brzmienie art. 25 ust. 1a zdanie ostatnie u.p.d.o.p. zaliczka ta nie musiała zostać zapłacona). Co więcej, w przypadku takim termin zapłaty dodatkowej kwoty podatku wynikającej z takiej korekty upływa dopiero z końcem trzeciego miesiąca roku następnego po rozliczanym roku podatkowym (zob. art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p.), czyli przypadku podatników stosujących 2012 r. jako rok podatkowy rok kalendarzowy - z końcem marca 2013 r.
W szczególności w przypadkach takich nie powstaje zaległość podatkowa (np. z dniem 21 stycznia 2013 r.) i nie są naliczane odsetki za zwłokę. A zatem dopłacając podatek dochodowy wynikający z korekty zeznania CIT-8 za 2012 r. nie jesteście Państwo obowiązani naliczać odsetek za zwłokę.

Uwagi:
W uzupełnieniu pragnę wyjaśnić, że w części G zeznania CIT-8 wykazywane są nie tyle miesięczne zaliczki zapłacone, ale należne zaliczki miesięczne. Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że należna zaliczka za grudzień (np. zaliczka za grudzień 2012 r.) wykazywana jest, co do zasady, w poz. 70 zeznania CIT-8 (nie dotyczy to sytuacji, gdy zaliczka za grudzień nie jest dwunastą zaliczką w roku podatkowym, np. jeżeli rok podatkowy podatnika jest inny niż rok kalendarzowy). Nie dotyczy to sytuacji, gdy podatnik nie wpłaca zaliczki za grudzień ze względu na złożenie zeznania i dokonanie zapłaty podatku wynikającego z tego zeznania przed upływem terminu do wpłaty zaliczki za grudzień. Uznać należy, że w takim przypadku zaliczka za grudzień nie jest należna, a więc nie wykazuje się jej w zeznaniu CIT-8.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2018 r.]