Pytanie
Pracownik jest wychowawcą w placówce resocjalizacyjnej, jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin tj. 24 tygodniowo (umowa o pracę zawarta jest na podstawie przepisów z ustawy Karta Nauczyciela). Jaki tego pracownika obowiązuje czas pracy, czy 24 godziny jakie wynikają z etatu czy łącznie 40 godzin jakie wynikają z ustawy Kodeks pracy. Przełożony pracownika uważa, że czas pracy w wysokości 24 godzin obowiązuje "na grupie", a pozostały czas pracy bez możliwości otrzymania wynagrodzenia to: uczestnictwo w obradach rady pedagogicznej, pisanie opinii o wychowankach do macierzystych sądów, uczestnictwo w obradach zespołów okresowej oceny sytuacji wychowanka, tworzenie indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych wychowanka, prowadzenie dokumentacji placówki, przygotowywanie się do zajęć tematycznych, czyli pisanie konspektów itp. oraz wyjazdy z wychowankami na sprawy sądowe oraz wyjazdy po wychowanków, którzy samowolnie opuścili placówkę.
Czy jest to czas, za który wychowawca powinien otrzymać wynagrodzenie?
Czy za wyjazd do sądu jako opiekun wychowanka oraz wyjazd po wychowanka przebywającego na ucieczce wychowawca powinien otrzymać za taki wyjazd wynagrodzenie lub odebrać np. dzień wolny?
Według dyrektora pracownicy mają być dyspozycyjni i taki wyjazd jest w ramach 40 godz. tygodnia pracy oraz obowiązek jaki wynika ze statutu placówki. Według dyrektora pracownik nie może otrzymać za to wynagrodzenia, ponieważ nie jest to praca "na grupie" i pracownicy nie prowadzą w tym czasie zajęć.
Czy to jest zgodne z przepisami?