Pytanie
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej czas pracy osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jeżeli osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zamierza skorzystać ze skróconej normy czasu pracy powinna przedstawić pracodawcy zaświadczenie od lekarza profilaktyka bądź sprawującego opiekę nad niepełnosprawnym. W tym celu pracownik powinien wystąpić z takim wnioskiem do pracodawcy. Czy ten wniosek powinien być pisemny? Jak powinno wyglądać skierowanie wydane przez pracodawcę do lekarza medycyny pracy celem przeprowadzenia badań koniecznych do uzyskania zaświadczenia, o którym mowa? Badanie w celu uzyskania zaświadczenia o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, stanowi odrębną kategorię badań i nie jest ani badaniem wstępnym, ani też okresowym czy kontrolnym.
Czy niżej opisane postępowanie pracodawcy jest prawidłowe? Pracodawca wystawiając skierownie na badania profilaktyczne, wpisuje adnotację, iż osoba posiada orzeczenie o niepełnosprawności o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu - w zależności od sytuacji. Jednocześnie na skierowaniu w warunkach pracy wpisuje na danym stanowisku praca na trzy zmiany (nocna). Lekarz badając pracownika, oraz na podstawie wywiadu orzeka wydając zaświadczenie z badań profilaktycznych, iż pracownik jest "zdolny do pracy na stanowisku np. pracownika produkcyjnego + praca w porze nocnej". Lekarz nie wydaje żadnego dodatkowego zaświadczenia, że pracownik może pracować w porze nocnej. Wyraża na to zgodę, określając brak przeciwwskazań zdrowotnych na zaświadczeniu, wpisując wyraźnie, iż pracownik. może pracować w porze nocnej.
Czy pracownik pomimo tak wypełnionego zaświadczenia powinien dawać lekarzowi dodatkowy wniosek do wypełnienia, będący potwierdzeniem wyrażenie zgody na pracę nocną?