Prace trwają kilka miesięcy. Zgodnie z polskimi przepisami firma X dla szwedzkiego klienta za dostawę z montażem wystawia fakturę ze stawką NP. Polska firma X zleciła wykonanie wyżej wymienionych prac innej polskiej firmie (podwykonawca, firma Y) i podpisała dwie odrębne umowy – jedną w lipcu 2012 r. na wytworzenie konstrukcji stalowych, drugą w październiku 2012 r. na montaż wytworzonych konstrukcji na placu budowy w Szwecji. W związku z powyższym polski podwykonawca (firma Y) wystawił na firmę X dwie odrębne faktury zgodnie z zawartymi umowami – jedną na wytworzenie konstrukcji stalowej ze stawką 23%, drugą na usługę montażu na placu budowy w Szwecji ze stawką NP.

 

Pytanie:
Czy podwykonawca postąpił prawidłowo?
Czy firma X ma prawo do odliczenia VAT z faktury na wytworzenie konstrukcji stalowych?
Usługę montażu w Szwecji wykonują również inni podwykonawcy firmy X. Transport wytworzonych konstrukcji z Polski do Szwecji jest w gestii firmy X. Kierownikiem prac na placu budowy jest pracownik firmy X.
Czy prawidłowo wystawiliśmy na szwedzkiego klienta fakturę ze stawką NP powołując się na art. 22 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.?

Odpowiedź:
Podwykonawca postąpił prawidłowo fakturując firmę X ze stawką podstawową VAT. Firma X ma prawo do odliczenia VAT zawartego w fakturze od podwykonawcy za tą dostawę.
Faktura dla szwedzkiego kontrahenta została wystawiona poprawnie bez polskiego VAT w oparciu o art. 22 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.

Uzasadnienie:
Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, iż podwykonawca wytworzył i dostarczył (postawił do dyspozycji) firmie X towar (konstrukcje stalowe), które Firma X następnie przetransportowała z terytorium kraju do Szwecji. Oceniając ten etap zlecenia należy uznać, iż podwykonawca poprawnie zafakturował firmie X towar ze stawką krajową, co wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 22 ust. 1 pkt 1 lub 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. Po pierwsze, niewątpliwie mamy do czynienia z odpłatną dostawą dla firmy X, a ze względu na wykonaniu transportu przez firmę X od podwykonawcy do szwedzkiego kontrahenta, miejscem dostawy będzie terytorium kraju. Zatem, podwykonawca postąpił prawidłowo fakturując firmę X ze stawką podstawową VAT.
W odniesieniu do drugiego pytania – firma X ma prawo do odliczenia VAT z faktury podwykonawcy dokumentującej dostawę konstrukcji stalowej. Stosownie do art. 86 ust. 1 i 8 pkt 1 u.p.t.u. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Uprawnienie to przysługuje również, jeśli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Tym samym, dokumentacja w postaci zlecenia od szwedzkiego kontrahenta i wystawiona na niego faktura stanowią wystarczającą podstawę do uznania związku pomiędzy nabyciem konstrukcji stalowej a jej dostawą poza terytorium kraju. Tym samym, firma X ma prawo do odliczenia VAT zawartego w fakturze od podwykonawcy za dostawę konstrukcji stalowej.
Zlecenie od szwedzkiego kontrahenta obejmowało dostawę towaru z montażem. Na podstawie art. 13 ust. 4 pkt 1 u.p.t.u. przemieszczenia towarów przez podatnika z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT), jeśli towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez tego podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz. Stosownie do przywołanego przepisu art. 22 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. miejscem dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane, przy czym nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.
Z powyższego wynika, iż Firma X postąpiła prawidłowo nie opodatkowując dostawy towarów polskim VAT. Skoro miejscem opodatkowania towarów jest terytorium państwa montażu, to dostawa ma miejsce poza terytorium kraju. VAT jest podatkiem terytorialnym i nie można go co do zasady nakładać na dostawy lub świadczenia wykonane poza granicami kraju. Skoro dostawa z montażem nie jest WDT, a towar w momencie dostawy znajduje się w Szwecji, to mamy do czynienia z dostawą krajową w Szwecji. Jest to jednak dostawa dokonywana przez podatnika, który nie ma w Szwecji siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym taka dostawa powinna być objęta systemem reverse charge (obciążenie odwrotne), zgodnie z którym podatnikiem będzie szwedzki kontrahent. Z tego punktu widzenia wystawiona przez Firmę X faktura jest prawidłowa. Należy jednak sprawdzić szwedzkie przepisy podatkowe, czy przewidują odpowiednie zwolnienie jak § 1 pkt 1 lit. k rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2015 r.]