Ministerstwo proponuje zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska w części poświęconej ochronie przed hałasem. Zmianie uległaby kwestia stosowanych wskaźników podczas projektowania inwestycji tzn. przejście z tzw. wskaźników krótkoterminowych LAeqD i LAeqN na wskaźniki długoterminowe LDWN i LN, które do tej pory stosowane były m.in. w trakcie sporządzania map akustycznych czy programów ochrony środowiska przed hałasem. Rozwiązanie to spowoduje możliwość porównywania zapisów projektów inwestycji z zapisami dokumentów strategicznych, jak np. mapy akustyczne oraz ułatwi weryfikację realizacji tych zapisów. Ponadto, takie działanie ułatwi tworzenie spójnej strategii ochrony przed hałasem.

Kolejnym ważnym krokiem jest konieczność doprecyzowania przepisów odnoszących się do określenia terenów, dla których ochrona przed hałasem jest niezbędna oraz od kiedy tę ochronę należy stosować.

Działanie to pozwoli wykluczyć sytuacje, do których dochodzi obecnie, np. kiedy ekrany stawiane są niemal w szczerym polu. Dodatkowo, uregulowana zostanie kwestia dotycząca zasad dotrzymywania standardu akustycznego poza terenem inwestycji. Oznacza to, że inwestorzy będą mogli stosować zabezpieczenia akustyczne także poza obszarem inwestycji, np. ekrany akustyczne na ścianie budynku czy szpalery zieleni na pasie wzdłuż drogi, który nie należy już do terenu inwestycji.

W ramach systemu ochrony przed hałasem ministerstwo proponuje także zmiany w zakresie tworzenia map akustycznych. Dotyczą one konstrukcji dokumentu i terminów sporządzania. Dzięki temu rozwiązaniu mapy akustyczne będą mogły być aktualizowane, gdy zajdzie taka konieczność, a nie tworzone od początku co 5 lat. Takie działanie przyczyni się ponadto do ograniczenia kosztów ponoszonych przez samorządy w związku z tworzeniem map akustycznych.