Pytanie:
W jaki sposób wykazać tę transakcję w deklaracji VAT-UE?
Czy można podać NIP podmiotu niemieckiego dokonującego odprawy celnej jako agencji pośredniczącej i wykazać netto całą kwotę transakcji?
Odpowiedź:
W informacji podsumowującej VAT-UE w opisanym przypadku należy podać dane niemieckiego przedstawiciela podatkowego.
Uzasadnienia:
Na gruncie podatku VAT, w opisanej sprawie wystąpiło nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.
W interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 września 2008 r., IBPP2/443-527/08/ASz organ podatkowy wyjaśnia jak w opisanych okolicznościach w sposób prawidłowy wypełnić informację podsumowującą VAT-UE.
W takim przypadku dostawcą i nabywcą towarów jest ten sam podmiot. Jeżeli podatnika reprezentuje w Niemczech przedstawiciel podatkowy, wówczas mając na uwadze specyfikę przedmiotowej transakcji, w informacji podsumowującej jako numer kontrahenta należy wykazać numer przedstawiciela podatkowego nadany w państwie członkowskim, z którego dokonywane jest nietransakcyjne przemieszczenie towarów. Taki sposób postępowania jest uzasadniony tym, że regulacje prawne w Niemczech nie wymagają od polskiego podatnika rejestracji do podatku od wartości dodanej oraz zezwalają na użyczenie unijnego numeru VAT przez działającego na tym terenie w imieniu podatnika przedstawiciela, jak również nakazują temu przedstawicielowi wykazanie przedmiotowej transakcji jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na terenie Niemiec.
Analogiczne stanowisko w sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 10 lipca 2009 r., IBPP2/443-321/09/LŻ. W interpretacji znajdujemy analogiczne uzasadnienie jak to przedstawione powyżej: mając na uwadze specyfikę przedmiotowej transakcji, w informacji podsumowującej jako numer kontrahenta należy wykazać numer identyfikacyjny Agencji Celnej, nadany w Niemczech, z którego to państwa dokonywane jest nietransakcyjne przemieszczenie towarów.
Podobnych wyjaśnień udziela Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 14 czerwca 2013 r., ILPP4/443-144/13-2/BA. Organ w interpretacji wyjaśnia: dany przedstawiciel podatkowy zgłaszający towar do odprawy celnej działał w imieniu i na rzecz polskiego podatnika. Przedstawiciel podatkowy posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie z którego rozpoczęło się przemieszczenie towarów do Polski, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej. Wobec powyższego mając na uwadze specyfikę przedmiotowej transakcji, w informacji podsumowującej polski podatnik powinien wykazać, jako numer kontrahenta numer przedstawiciela podatkowego, który posiada właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie z którego rozpoczęło się przemieszczenie towarów do Polski, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 X 2020 r.]