Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia jest wartość towaru, która wynika z faktury wystawionej przez dostawcę z Norwegii, powiększona, zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, o zapłacone na terenie Danii cło. Na podstawie procedury celnej o kodzie 42 towar został zwolniony od VAT z tytułu dokonanego importu, a następnie nastąpiło jego przemieszczenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pytanie:
Czy powinniśmy wykazać tę dostawę jako WNT i czyj NIP powinniśmy wpisać w deklaracji?
Odpowiedź:
Czynność powyższą należałoby wykazać w deklaracji (w informacji podsumowującej) jako WNT.
Nie ma tu dostawcy dla WNT (w szczególności nie jest tym dostawcą przedstawiciel podatkowy, czy też celny; dostawcą w tym specyficznym WNT nie jest także sprzedawca norweski). W związku z tym, że jest to przemieszczenie towarów własnych (zrównane z WNT w Polsce), to należałoby tutaj podać (jako NIP dostawcy) własny numer NIP (z przedrostkiem PL).
Uzasadnienie:
W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z sytuacją, w której import towarów zakończył się w Danii (tj. w Danii znajduje się miejsce importu). Tam import jest obejmowany opodatkowaniem (towary są dopuszczane do obrotu, stają się towarami wspólnotowymi). Następnie towary są przemieszczane do Polski już w ramach tzw. wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia towarów.
Mamy tu więc do czynienia z dwoma zdarzeniami – po pierwsze jest to import towarów (do Danii; nie wywołujący skutków podatkowych w Polsce); po drugie jest to wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów (czynność zrównana z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów).
W Polsce należy rozważyć skutki podatkowe tylko w odniesieniu do tej drugiej czynności (tj. wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia towarów).
Zgodnie z przepisem art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.
Z taką właśnie czynnością mamy tutaj do czynienia. Towary są zaimportowane do Danii. Następnie - już po ich dopuszczeniu do obrotu i stanowiąc już własność podatnika – są przemieszczane do Polski, gdzie mają służyć działalności gospodarczej podatnika. Mamy tutaj więc do czynienia z czynnością zrównaną z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.
Tak więc czynność powyższą należałoby wykazać w deklaracji (w informacji podsumowującej) jako WNT.
Przepisy u.p.t.u. nie określają w sposób szczególny momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności, o której mowa. W związku z tym stosować należy zasadę ogólną wynikającą z art. 20 ust. 5 u.p.t.u. Powołany przepis stanowi o tym, że w wewnątrzwspólnotowym nabyciu (tu: przemieszczeniu) towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jak już wskazywano – w tym przypadku nie mamy do czynienia z dostawą towarów, tylko z ich przemieszczeniem. Nie ma podatnika dokonującego dostawy, który wystawiałby fakturę (za dostawę). W szczególności przedstawiciel fiskalny w Danii (który zajmuje się "obsługą celno-podatkową" tej transakcji) nie jest podatnikiem dokonującym dostawy. W związku z tym – jeśli towary zostały przemieszczone w październiku (ich "dostawy" dokonano w październiku), to biorąc pod uwagę, iż "dostawa" ta nie zostanie udokumentowana fakturą, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym przemieszczeniu towarów powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przemieszczenia towaru.
Uważam w związku z tym, że obowiązek podatkowy w tej sytuacji powstaje 15.dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przemieszczenia towarów, tj. 15 listopada.
Należałoby wykazać powyższe zdarzenie jako WNT w deklaracji za listopad 2013 r.
Nie ma tu dostawcy dla WNT (w szczególności nie jest tym dostawcą przedstawiciel podatkowy, czy też celny; dostawcą w tym specyficznym WNT nie jest także sprzedawca norweski). W związku z tym, że jest to przemieszczenie towarów własnych, to należałoby tutaj podać (jako NIP dostawcy) własny numer NIP (z przedrostkiem PL).
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 VII 2020 r.]