Pytanie
Obywatel Słowacji, mający tam miejsce zamieszkania, osiąga dochody z tytułu wykonywanej umowy o pracę u jednego pracodawcy na Słowacji i u drugiego (innego) pracodawcy w Polsce. Wymiar czasu pracy wynosi 3/5 etatu na Słowacji i 2/5 etatu w Polsce, w związku z tym zakład ubezpieczeń na Słowacji na wydanym druku A1 potwierdził, że składki na wszystkie ubezpieczenia są obliczane według prawa słowackiego i na Słowacji odprowadzane.
Czy składki społeczne dotyczące pracy w Polsce finansowane przez ubezpieczonego, obliczone wg prawa Słowackiego i zapłacone na Słowacji, podlegają odliczeniu od przychodu/dochodu uzyskanego w Polsce?
Czy składkę zdrowotną odliczyć od przychodu/dochodu uzyskanego w Polsce, która na Słowacji jest finansowana przez ubezpieczonego i obliczana w wysokości 10% od przchodu brutto, czy też od podatku w wysokości 7,75%, ale u nas sposób naliczania 9% i 7,75% jest inny, tj. przychód brutto minus składki społeczne jest podstawą ubezpieczenia zdrowotnego?
Czy art. 27 ust. 1 umowy między Polską a Słowacją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania jest tym o czym mowa w art. 26 ust. 13c i art. 27b ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy przysługują zryczałtowane koszty uzyskania przychodu 139,06 miesięcznie?
Czy można potrącać kwotę wolną 46,33 miesięcznie, jeśli złożył oświadczenie PIT-2?
Czy podatek ma być obliczany wg stawki obowiązującej w Polsce, tj. wg skali 18% (32% u niego nie wystąpi)?