Pytanie:
Czy możemy ww. transakcji nie wykazywać ani w maju, ani w lipcu, zwłaszcza, że kurs do przeliczenia noty kredytowej był identyczny jak do faktury pierwotnej?
Nota kredytowa została wystawiona z tytułu uznania gwarancji.
Czy w przypadku gdyby korekta dotyczyła tylko części faktur pierwotnych, to notę kredytową należy wykazać w lipcu, tj. miesiącu wystawienia korekty, czy należy zrobić korektę do maja 2012 r.? Czy obie metody są dopuszczalne?

 

Odpowiedź:
Fakturę otrzymaną za naprawę należy zaksięgować tak jak i jej korektę do zera. Faktury pierwotne za naprawy księgujemy wg zasad opisanych w ustawie z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). W przypadku faktur dotyczących importu usług są to art. 19 ust. 19 lub 19a lub 19b. Korekty tych faktur rozliczamy w miesiącach ich otrzymania.
Dokumenty dotyczące naprawy maszyn (import dotyczył zapewne części do tej naprawy) co do zasady należy księgować ponieważ zdarzenie to miało miejsce. W lipcu rozlicza się wtedy korektę z tytułu otrzymanej noty. Nawet gdyby faktura i nota przyszły w jednym miesiącu, to i tak powinny być zaksięgowane, przy czym faktura zgodnie z zasadami opisanymi w art. 19 ust. 19a u.p.t.u. W analogiczny sposób postępujemy w przypadku częściowej korekty. Fakturę pierwotną za usługę traktujemy zawsze jak inne faktury i moment jej rozliczenia określa art. 19 ust. 19 lub 19a lub 19b (w opisanym przypadku 19a). Ustawa nie reguluje wprost momentu rozliczenia korekty nie zawierającej VAT, ale dokonujemy jej rozliczenia na ogólnych zasadach - w miesiącu otrzymania dokumentu.