Pytanie
Jak należy wypowiadać dodatki, np. dodatek liderski?
Pracownik został powołany do pełnienia funkcji lidera obszaru produkcyjnego dnia 1 lutego 2010 r. z tego tytułu otrzymuje dodatek w wysokości 500 zł. Obecnie pracodawca chce mu ten dodatek wypowiedzieć. Należy zaznaczyć, że powołanie nie ma określonej daty końcowej.
Czy w związku z tym pracodawca powinien zastosować okresy wypowiedzeń jak przy umowach na czas nieokreślony, czy może zachować 2 tygodniowy okres wypowiedzenia?
Pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że na mocy porozumienia może zawsze, ale pracownik nie zgadza się na porozumienie.
Informacje na temat dodatku znajdują się w zakładzie pracy w ZUZP tj.: "Pracownicy kierujący grupą pracowników produkcyjnych, pracujący na równi z pozostałymi członkami zespołu niezależnie od wynagrodzenia za wyniki własnej pracy, otrzymują za każdy miesiąc kierowania zespołem dodatek w wysokości od 2% do 8% wynagrodzenia zasadniczego. Wysokość dodatku określa kierownik w zależności od ilości osób podległych, na podstawie umowy brygadzistowskiej/liderskiej.". Technicznie pracownicy zostają powołani do pełnienia funkcji lidera na podstawie określonego dokumentu. Dokument nosi nazwę: "Powołanie do pełnienia funkcji lidera", "z dniem 1/02/2010 powołuję pana do pełnienia funkcji lidera. Za pełnienie tej funkcji przysługuje Panu dodatek w wysokości 500 zł brutto", dodatkowo pracownicy otrzymują "opis funkcji lidera". Inne dokumenty spółki nie regulują tego zagadnienia.