Pytanie
Jeden ze współwłaścicieli wystąpił jako inwestor o wydanie decyzji na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń biurowych na mieszkania w budynku administracyjno-mieszkalnym. Drugi współwłaściciel zaakceptował projekt budowlany w formie pisemnej.
Budynek stanowi współwłasność wspólnoty mieszkaniowej oraz zarządu nieruchomości.
Inwestor (zarząd nieruchomości) wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia przedkładając m.in. oświadczenie o prawie dysponowania terenem z powołaniem się na uzyskaną zgodę drugiego współwłaściciela. Organ administracji decyzją z dnia 2 lutego 2012 r. udzielił pozwolenia na budowę zgodnie z wnioskiem inwestora (zarząd nieruchomości), która uzyskała przymiot ostateczności. Inwestor dopełnił obowiązku wynikającego z art. 28 k.p.a. i zrealizował inwestycję zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę.
Wydana decyzja o pozwoleniu na budowę nie została skierowana do drugiego współwłaściciela. Pismem z dnia 10 października 2012 r. (czyli po 8-miu miesiącach od wydanej decyzji i będąc świadomym realizacji inwestycji) drugi współwłaściciel (wspólnota mieszkaniowa) wystąpiła z wnioskiem o wznowienie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją ostateczną. Wątpliwe jest prawidłowość zachowania terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania. Organ administracji postanowieniem z dnia 18 października 2012 r. na podstawie art. 145 § 1 pkt 4, art. 147, art. 149 i art. 150 k.p.a. wznowił postępowanie. Następnie decyzją z dnia 3 stycznia 2013 r. wydaną na podstawie art. 151 § 1 pkt 2 k.p.a. - już po zrealizowaniu inwestycji - uchylił decyzję własną o pozwoleniu na budowę oraz odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę uzasadniając głównie swoją decyzję, że inwestor nie posiada prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Czy właściwe postępowanie prowadzi organ administracji architektoniczno-budowlanej?
Czy w takiej sytuacji działanie organu administracji jest właściwe?
Czy powinno w ogóle nastąpić wznowienie postępowania?
Czy nawet po wznowieniu powinna być uchylona decyzja i odmowa zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę?
Czy w takiej sytuacji powinno się odmówić uchylenia własnej decyzji i stwierdzić wydania decyzji z naruszeniem prawa?