Pytanie
Spółka jawna prowadząca księgi rachunkowe (podatek liniowy 19%) zawarła umowę dzierżawy gruntów z dwiema osobami fizycznymi, które są jednocześnie współwłaścicielami tej spółki. Współwłaściciele posiadają po 50% udziałów w spółce jawnej. Zgodnie z aktami notarialnymi gruntów (które są przedmiotem zawartej umowy dzierżawy) wspólnicy są właścicielami gruntów po połowie. Z umowa dzierżawy nieruchomości gruntowej wynika, iż czynsz dzierżawny stanowi równowartość podatków i opłat określonych w decyzjach za dany rok określonych przez organ podatkowy oraz że to spółka będzie bezpośrednio uiszczać podatki do urzędu, a w związku z tym będzie zaliczać te podatki w koszty spółki. Na podstawie zawartej umowy dzierżawy, spółka jawna wystąpiła o pozwolenie na budowę budynku magazynowo-biurowego do urzędu miasta. Spółka jawna otrzymała pozwolenie na budowę i rozpoczęła inwestycję. Po zakończonej budowie w 2005 r. spółka jawna przyjęła budynek magazynowo-biurowy jako środek trwały i zakwalifikowała go do grupy 1 KŚT przyjmując stawkę amortyzacji 2,5%. Jednak właściciele spółki zamierzają pobierać dodatkowe wynagrodzenie (określoną kwotę) za dzierżawę i rozliczać ją ryczałtem 8,5% jako osoby fizyczne. Każdy ze współwłaścicieli wystawi rachunek na spółkę opiewającą na kwotę przelewu na ich prywatne konto.
Czy w tej sytuacje opodatkowaniu dla danego współwłaściciela będzie podlegała połowa kwoty pobieranego wynagrodzenia wynikająca z wystawionego rachunku oraz jedna czwarta zapłaconego podatku od nieruchomości?
Czy wówczas kosztem dla spółki będzie wartość połowy rachunku wystawionego przez każdego ze współwłaścicieli oraz połowa wydatków na podatek od nieruchomości?