Pytanie
Otrzymane przez emerytów i rencistów z ZFŚS dofinansowanie do wypoczynku stanowi u nich przychód, od którego zakład pracy jest zobowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% należności. Obowiązek ten wynika z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. w związku z art. 30 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. Z art. 30 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. wynika bowiem, iż od uzyskanych świadczeń otrzymywanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, pobiera się podatek dochodowy w wysokości 10% należności.
W związku z powyższym - jak należy ustalić moment (miesiąc podatkowy) uzyskania przychodu przez emeryta/rencistę (byłego pracownika), w którym emeryt/rencista powinien wpłacić do kasy zakładu podatek w wysokości jak wyżej?
Czy miesiącem tym jest miesiąc, w którym emeryt/rencista korzysta z wczasów?
Takowe dofinansowanie nie jest wypłacane tylko o kwotę dofinansowania jest pomniejszana wartość kwoty jaką ww. osoba powinna wpłacić za wczasy (zakład posiada swój ośrodek wczasowy, z którego korzystają pracownicy i emeryci i renciści - byli pracownicy zakładu).
Czy podatek z dofinansowania emeryt/rencista może wpłacić w dowolnym czasie (np. w grudniu)?