Pytanie
Przedsiębiorstwo wodociągowe tworzy rezerwy na przyszłe zobowiązania wynikające z otrzymanych odszkodowań za szkody wyrządzone na infrastrukturze wodociągowo-kanalizacyjnej przez eksploatację górniczą. Rezerwy te tworzy się na remonty sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, których wykonanie zlecane było dotychczas firmom zewnętrznym. Ewidencja tworzenia rezerw wygląda następująco: konto 830 Rezerwy na przewidywane koszty lub straty oraz konto przeciwstawne 768 Pozostałe koszty operacyjne. Rezerwy na przyszłe zobowiązania w związku ze szkodami górniczymi dotyczą zadań, które przedsiębiorstwo jest zobowiązane zrealizować w związku z otrzymanym odszkodowaniem z tytułu szkód górniczych. Kwota tworzonej rezerwy odpowiada kwocie otrzymanego odszkodowania, które ewidencjonowane jest na koncie 763 Pozostałe przychody operacyjne. Rezerwa rozwiązywana jest na podstawie otrzymanej faktury od kontrahenta za wykonany remont i księgowana jest następująco:
Wn konto 830 Rezerwy na przewidywane koszty lub straty - kwota netto faktury
Wn konto 222 Rozliczenie podatku naliczonego - kwota VAT z faktury
Ma konto 201 Rozrachunki z tytułu dostaw i usług - kwota brutto faktury.
W przyszłym roku przedsiębiorstwo planuje wykonać zaplanowane remonty na sieciach wodociągowo-kanalizacyjnych w związku z otrzymanymi odszkodowaniami systemem gospodarczym (praca własnych pracowników, własnego sprzętu) zakupując tylko materiały niezbędne do realizacji zadania.
Jak powinno wyglądać rozwiązanie rezerw oraz jakie księgowania będą prawidłowe?
Czy prawidłowe będzie rozwiązanie rezerwy na podstawie dokumentów RW w momencie pobrania materiału z magazynu?
Jak powinno być księgowane wynagrodzenie pracowników wykonujących remont na sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w związku z otrzymanym odszkodowaniem?
Spółka otrzymuje odszkodowania z zakładu górniczego. Dokumentem regulującym kwestie odszkodowań jest ugoda z zakładem górniczym lub wyrok sądowy.