Pytanie
Okres rozliczeniowy centralnego ogrzewania trwa w spółdzielni mieszkaniowej od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. W tym czasie pobieramy od naszych mieszkańców przedpłaty na pokrycie kosztów c.o. Na koniec roku nadwyżka pomiędzy otrzymanymi od lokatorów przedpłatami a poniesionymi kosztami zakupu ciepła jest przeksięgowywana na konto rozrachunków (następuje zmniejszenie przychodów do wysokość poniesionych kosztów). W następnym roku, po odczycie podzielników kosztów ciepła i sporządzeniu rozliczeń przez firmę rozliczeniową, nadpłaty są zwracane lokatorom.
Czy do podatku dochodowego od osób prawnych w deklaracji CIT-8 należy wykazać przychody z tytułu c.o. w pełnej wysokości należnej spółdzielni od lokatorów, czy też tylko te, które są wykazane w księgach rachunkowych, tj. do wysokości poniesionych kosztów?
Wiąże się z tym problem zastosowania art. 15 ust. 2 u.p.d.o.p. do rozliczania kosztów ogólnych spółdzielni.
Czy do ustalenia udziału przychodów związanych z działalnością opodatkowaną w pełnej kwocie przychodów z działalności spółdzielni, należy przyjmować przychody z c.o. w wysokości żądanej od mieszkańców, czy też te wykazane w księgach rachunkowych tj. do wysokości kosztów?