Firma prowadzi działalność w zakresie zbierania odpadów w kilkudziesięciu małych punktach skupu i kilkudziesięciu większych oddziałach hurtowych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Odpady zbierane w punktach skupu pochodzą głównie od osób fizycznych. Po zebraniu partii wysyłkowej odpady z punktów skupu przewożone są do oddziałów hurtowych gdzie trafiają również odpady zbierane przez inne firmy prowadzące podobna działalność oraz odpady poprodukcyjne i rozbiórkowe dostarczane przez wytwórców. Po zgromadzeniu ilości uzasadniającej transport, odpady przewożone są do miejsc odzysku lub do kolejnych firm prowadzących działalność w zakresie zbierania odpadów.
Ze względu na złożoność struktury firmy proszę o odpowiedź na następujące pytania dotyczące sposobu prowadzenia ewidencji odpadów:
1. czy dopuszczalne jest podwójne ewidencjonowanie odpadów?
2. skąd czerpać informacje o kodach odpadów przekazywanych do kolejnego odbiorcy w przypadku pomijania w dokumentach ewidencji odpadów przekazanych między punktami skupu i oddziałami należącymi do tego samego podmiotu?
3. jak ewidencjonować odpady dostarczone przez dostawce bez Karty Przekazania Odpadu (dostępne są: PZ i faktura)?
4. czy dopuszczalne jest wystawianie KPO za dostawcę?
5. jak ewidencjonować odpady, które w wyniku sortowania okazały się odpadem innym niż deklarowany przez dostawcę np. z 2 Mg złomu żelaza o kodzie 17 04 05 wysortowano 50 kg ołowiu.
6. Jaki powinien być obieg KPO w przypadku sprzedaży odpadów firmie która odbiera je własnym transportem i zawozi je bezpośrednio do dalszego uprawnionego odbiorcy?
7. Czy przy wysyłce odpadów z listy zielonej do Niemiec (oprócz załącznika VII) należy załączać Karty Przekazania Odpadu?

1. W przepisach nie występuje podwójne ewidencjonowanie odpadów. Domyślam się, że chodzi o prowadzenie ewidencji w poszczególnych punktach zbierania. Jeśli tak, to wydaje się, że nie ma przeciwwskazań. Ważne jest tylko, aby przedsiębiorca sporządzając zbiorcze zestawienie do marszałka podał faktyczną ilość odpadów przyjętych (a nie podwójną ilość odpadów).
2. Należy kategorycznie wymagać, aby w karcie przekazania odpadu były zamieszczane kody odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206). Posiadacz odpadów, który przejmuje odpad od innego posiadacza, jest obowiązany potwierdzić przejęcie odpadu na karcie przekazania odpadu, wypełnionej przez posiadacza, który przekazuje ten odpad.
Przedsiębiorca. powinien prowadzić ewidencję odpadów w sposób wygodny i użyteczny dla siebie. Jednocześnie musi on umieć przedstawić np. jednostce kontrolującej (WIOŚ) faktyczną ilość zaewidencjonowanych odpadów w sposób jednolity i przejrzysty oraz zgodnie z wzorami zamieszczonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 lutego 2006 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. Nr 30, poz. 213) oraz rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2007 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych (Dz. U. Nr 101, poz. 686).
3. Nie należy przyjmować odpadów bez KPO od ich wytwórców niebędących osobami fizycznymi, które wytworzyły odpady komunalne. W karcie ewidencji należy wpisać masę odpadów przyjętych i nadać im kod z grupy 20, gdyż na mocy art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 z późn. zm.) - dalej u.o. obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy wytwórców komunalnych, jakim są osoby fizyczne. Po przyjęciu odpadów należy automatycznie założyć kartę ewidencji odpadu lub dopisać do już istniejącej masę przyjętych odpadów.
4. Niedopuszczalne jest wystawienie KPO za dostawców. Jeśli dostawca jest osobą fizyczną, to odbiorca odpadu nie musi wystawiać za nią KPO. KPO wystawione będzie dopiero w momencie przekazania odpadu następnemu posiadaczowi odpadu.
5. Przyjmując odpady przedsiębiorca powinien zwracać uwagę na rodzaje przyjmowanych odpadów. Jeśli stwierdzi, że dostawca źle oznaczył odpady powinien do KPO dołączyć notatkę o przyjętych faktycznie dwóch rodzajach odpadów i w zbiorczym zestawieniu ująć już te dwa rodzaje odpadów.
6. KPO wystawia podmiot, który zbywa odpad, wpisując transportującego. Zlecający usługę transportu odpadów (zbywający odpad) jest obowiązany wskazać prowadzącemu działalność w zakresie transportu odpadów miejsce odbioru odpadów oraz posiadacza odpadów, do którego należy dostarczyć te odpady. Jeśli transportujący jest jednocześnie zbierającym odpad, to na wystawionej KPO przez sprzedawcę odpadu wpisuje się w rubrykę transportującego i odbierającego.
7. Przepis art. 36 ust. 1 i 4 u.o. nakłada obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie kraju. Nie ma zatem powodu, by również kontrahent zagraniczny musiał się stosować do przepisów prawa będących w polskim obiegu prawnym.
Kartę przekazania odpadu wypełnia posiadacz, który przekazuje odpad. Należy w niej podać informacje dotyczące przekazywanych odpadów: kod i rodzaj odpadu (dana karta może być wystawiona tylko dla jednego rodzaju odpadu) oraz masę przekazywanych odpadów. Masę podaje się w Mg (megagramach) z dokładnością co najmniej do pierwszego miejsca po przecinku, a dla odpadów niebezpiecznych co najmniej do trzeciego miejsca po przecinku.
Zgodnie z art. 76 pkt 6 u.o., kto będąc obowiązanym do prowadzenia ewidencji odpadów lub przekazywania wymaganych informacji lub zbiorczego zestawiania danych, nie wykonuje tego obowiązku albo wykonuje go nieterminowo albo niezgodnie ze stanem rzeczywistym podlega karze grzywny.
Jedyną możliwością przyjmowania odpadów od osób fizycznych (nie będących posiadaczem odpadów) jest prowadzenie tzw. "skupu surowców wtórnych", czyli osoby fizyczne przynoszą np. gazety, książki, kartony. Należy zatem przyjąć, że pochodzą one z gospodarstw domowych, czyli są to odpady komunalne. Akt u.o. zwalnia wytwórców odpadów komunalnych z prowadzenia ich ewidencji, a więc przyjęcie tych odpadów nie musi być potwierdzane kartą przekazania odpadu. Punkt zajmujący się zbieraniem odpadów powinien założyć kartę ewidencji odpadu oraz karty przekazania odpadu przy przekazywaniu odpadu kolejnemu posiadaczowi odpadów.

Alicja Brzezińska