Pytanie:
Jak należy postąpić w przypadku kształtowników, gdzie występuje stawka VAT NP - czy firma ma obowiązek naliczyć VAT 23% i jednocześnie go odliczyć?
Jeżeli tak to jakim dokumentem firma kupująca winna to uczynić?
Czy wystawić fakturę na wymienione kształtowniki, czy też innym dokumentem?
Jak prawidłowo postąpić dla celów VAT, w których rubrykach deklaracji VAT wykazać ww. zakupy?
Prowadzimy działalność gospodarczą, rozliczamy się na zasadzie PKPiR.

 

Odpowiedź:
W opisanej sytuacji, nabyli Państwo towar, który opodatkowany powinien być VAT przez nabywcę w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Uzasadnienie:
Nabyli Państwo towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.
W takiej sytuacji, podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca towaru na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 u.p.t.u. Wskazane regulacje stanowią, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
- dokonującym ich dostawy jest podatnik, prowadzący działalność gospodarczą, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
- nabywcą jest podatnik, prowadzący działalność gospodarczą,
- dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.
Nabywca towaru, w związku z wykonanym zakupem ma następujące obowiązki:
- rozliczenie należnego VAT,
- odliczenie podatku naliczonego VAT,
- wykazanie transakcji w rejestrach VAT oraz w deklaracji podatkowej VAT.
Podatek należny powinien być rozliczony w dacie powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w opisanym przypadku, stosownie do treści art. 19a ust. 1 u.p.t.u. powstał w dniu dokonania dostawy towarów. Podatek należny powinien być rozliczony w stawce 23%.
Podatek należny, będzie jednocześnie podatkiem naliczonym do odliczenia - stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b u.p.t.u. Powołane regulacje stanowią, że kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 lub 7 podatnikiem jest ich nabywca. Podatek należny i naliczony powinny być rozliczone w tym samym okresie rozliczeniowym.
Transakcję należy ująć w rejestrach VAT podatku należnego oraz podatku naliczonego. W zależności od parametrów programu księgowanego sposób technicznego rozliczenia podatku może być zróżnicowany. W niektórych programach transakcje tego typu są ujmowanie w rejestrze VAT "Transakcje pozostałe", gdzie automatycznie podatek należny rozliczany jest jako podatek naliczony do odliczenia.
Obecnie ustawa nie określa jakiego rodzaju dokumentem ww czynności powinny być udokumentowane. Podstawą do rozliczenia podatku może być np. faktura źródłowa na której mogą Państwo nanieść informacje o dacie powstania obowiązku podatkowego, wartości podstawy opodatkowania, stawce podatku oraz kwocie podatku należnego i naliczonego. Mogą też Państwo sporządzić dowód księgowy lub innego rodzaju dokument wewnętrzny, który będzie stanowił podstawę wpisu do rejestrów VAT.
Transakcja powinna być wykazana w następujących pozycjach deklaracji VAT-7:
- wiersz 12 "Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca"; gdzie w pozycji:
- 31 należy podać podstawę opodatkowania (netto),- 32 należy podać kwotę podatku należnego VAT - w części D.2 deklaracji "nabycie towarów i usług oraz podatek naliczony z uwzględnieniem korekt", gdzie w pozycji 41 należy podać wartość netto nabytego towaru oraz w pozycji 42, gdzie należy podać wartość podatku naliczonego do odliczenia.
Pod względem podatkowym transakcja będzie neutralna – podatek należny zostanie zrównoważony podatkiem naliczonym do odliczenia.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 VII 2015 r.]