W omawianym okresie wiele dużych kontraktów infrastrukturalnych było realizowane z zerową bądź ujemną marżą. Średnia rentowność podsektora budownictwa infrastruktury wyniosła w 2012 r. -1,6%. Wypracowanie nowego modelu realizacji inwestycji publicznych jest konieczne, aby obniżyć ryzyko i koszty finansowania dużych kontraktów po stronie wykonawców.
W przeciwnym wypadku branży budowlanej za kilka lat grozi jeszcze większa zapaść niż w latach 2012-2013, ponieważ firmy nie będą mogły wtedy liczyć na pokrycie strat zamówieniami z kolejnej perspektywy finansowej UE. Jednym z możliwych rozwiązań jest usunięcie barier hamujących rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego, a w tym celu potrzebna jest jednak współpraca wszystkich stron – administracji publicznej, samorządów, wykonawców i organizacji branżowych.
(www.newseria.pl)
Inwestycje ze środków UE na lata 2014-2020 mogą ponownie pogrążyć sektor budowlany?
Polski Związek Pracodawców Budownictwa ostrzega, że bez zmiany regulacji ustawy - Prawo Zamówień Publicznych w 2020 r. może nas spotkać gorszy scenariusz niż w latach 2012-2013, kiedy to produkcja budowlana skurczyła się o blisko 40% i upadło kilkaset firm budowlanych.