Opracowanie to wpisuje się w działania realizowane obecnie przez Komisję Europejską i państwa członkowskie Unii Europejskiej, których celem jest ustalenie listy inwazyjnych gatunków obcych niebezpiecznych dla środowiska. Gatunki te często są także niebezpieczne dla zdrowia ludzi i gospodarki Unii Europejskiej.
Prace nad stworzeniem listy inwazyjnych gatunków wynikają z zapisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych, które weszło w życie 1 stycznia 2015 r.
Zobacz: Ochrona 13 zagrożonych gatunków w ramach projektu ZOO
Rozporządzenie przewiduje, że do 2 stycznia 2016 r. Komisja Europejska opracuje projekt listy gatunków inwazyjnych stwarzających zagrożenie dla Unii. Ponadto w sposób kompleksowy reguluje takie zagadnienia jak: zapobieganie wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się inwazyjnych gatunków obcych, ich wczesne wykrywanie i szybka eliminacja bądź długofalowa i efektywna kontrola populacji w przypadku gatunków rozpowszechnionych.
W niedalekiej przyszłości prawo krajowe państw członkowskich Unii Europejskiej będzie musiało zostać dostosowane do nowych przepisów, m.in. w zakresie określenia procedur krajowych i wskazania właściwych organów odpowiedzialnych za wydawanie zezwoleń czy kontrole towarów.
Opracowanie dostępne jest pod adresem: www.gdos.gov.pl/files/aktualnosci/37658/PROPOZYCJA_listy_gatunkow_obcych_ver_online.pdf