Instalacje CityTree (wysokie na 4 m, szerokie na 3 m i grube na 2,2 m) tego typu znajdują się w 11 miastach w pięciu krajach. Konstrukcja autorstwa berlińskiej firmy Green City Solutions pochłania – jak podają sami konstruktorzy – tyle zanieczyszczonego powietrza, co 275 drzew, zajmując przy tym 99 proc. mniej miejsca. Spełnia też funkcję estetyczną. Urządzenie kosztuje 25 tys. euro.

Jak poinformował na konferencji prasowej z-ca dyrektora ZZM Łukasz Pawlik, pierwsza konstrukcja stanie w Krakowie na wiosnę, najprawdopodobniej przy Centrum Kongresowym ICE Kraków. Dwie inne alternatywne lokalizacje to Aleje Trzech Wieszczów (niedaleko kina Kijów.Centrum) i okolice ronda Mogilskiego.

„Chcemy wypróbować na razie jedną taką instalację i zobaczyć jak się sprawdza. Na razie nie chcemy podawać docelowej liczby CityTree w mieście, bo jeszcze tej pierwszej nie zakupiliśmy. Wkrótce jednak złożymy zamówienie, a od zamówienia do montażu konstrukcji w mieście upłynie ok. 10 tygodni. Instalacja stanie w miejscu, przez które przewija się wiele osób” – powiedział z-ca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Koszt zakupu jednego CityTree to 25 tys. euro, roczny koszt utrzymania to ok. 2,5 tys. euro. „Nowoczesna technologicznie instalacja jest samowystarczalna, potrzebuje tylko uzupełniania jej wodą, czyszczenia” – wyjaśnił Pawlik.

W 2017 r. ZZM planuje także posadzić 2,5 tys. drzew, 300 tys. krzewów (w tym pyłochwytnych w pasach drogowych), 2 tys. pnączy i ok. 6 ha łąk kwietnych. W 2016 r. ZZM posadził 2 tys. drzew, ponad 103 tys. krzewów, ponad 2 tys. pnączy. (PAP)