Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

W 2010 r. rada gminy uchwaliła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu - uchwała miała nazwę "w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy X w obrębie wsi Y, Z". Natomiast paragraf 1 tej uchwały zawierał zapis mówiący o tym, iż przeznacza się tereny na posadowienie elektrowni wiatrowych. Na etapie opiniowania i uzgadniania planu doszło do sytuacji, w której to instytucje wykluczyły możliwość lokalizowania elektrowni wiatrowych na tym terenie z uwagi na ochronę przyrody i środowiska.

Czy zatem rada gminy może uchwalić miejscowy plan z innym przeznaczeniem niż pod lokalizację elektrowni wiatrowych lub czy rada gminy może uchwalić miejscowy plan pod funkcje aktualnie wykonywane na tym terenie, tzn. pod tereny rolnicze z możliwością lokalizacji zabudowy zagrodowej?

Taka funkcja terenów była we wcześniej obowiązującym na tym terenie planie. Był to plan ogólny uchwalony w 2003 r. W odpowiedzi bardzo proszę o powołanie się na konkretne decyzje sądów administracyjnych lub NSA jeżeli w podobnej sytuacji miały miejsce.

Odpowiedź

Rada Gminy może w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustalić inne przeznaczenie terenów, niż wynikało z treści uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego. Uchwała ta, nazywana uchwałą intencyjną, ma na celu jedynie wyrażenie woli uchwalenia planu miejscowego dla wskazanego w tej uchwale obszaru, natomiast nie rozstrzyga ona o przeznaczeniu terenów. W tym kontekście na uwagę zasługuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2010 r., II OSK 562/10.

W uzasadnieniu tego wyroku podkreślono, że przedmiotem uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego jest jedynie określenie granic obszaru objętego przyszłym planem zagospodarowania przestrzennego i rolą tej uchwały jest jedynie zakomunikowanie wszczęcia właściwego procesu planistycznego oraz wyznaczenie w załączniku graficznym granic obszaru, jakiego dotyczyć będą ustalenia przyszłego planu. Przeznaczenie terenu jest natomiast określane na etapie uchwalania samego planu. Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest więc uchwałą intencyjną i wyraża jedynie zamiar gminy uregulowania zasad zagospodarowania przestrzennego na danym terenie w formie aktu prawa miejscowego, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .