Podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste uzasadniać może tylko wzrost wartości gruntu wskutek rosnącej ceny rynkowej. O wysokości opłaty rocznej decyduje bowiem, obok stawki procentowej i ewentualnych bonifikat, wartość gruntu. Stawki są zróżnicowane zależnie od sposobu wykorzystania gruntu.
Stawkę opłaty rocznej ustala się w umowie o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Nie można jej zmienić, chyba że zmianie ulegnie sposób użytkowania gruntu. W razie sprzedaży czy darowania nieruchomości nabywcę obowiązuje taka sama stawka i jednakowa opłata roczna jak poprzednika.
Aktualizacja wartości gruntu, czyli jego ponowna wycena (przeszacowanie), jest dopuszczalna nie częściej niż raz w roku i tylko wówczas, gdy wartość nieruchomości ulegnie zmianie. Jest to z reguły operacja kosztowna, przede wszystkim ze względu na konieczność opłacenia rzeczoznawców.
Wiele gmin podejmuje się przeprowadzenia takich zmian raz na kilka lat. To powoduje, że podwyżki opłat rocznych są często bardzo duże, wręcz skokowe, ze względu na to, że ceny gruntów wciąż jednak rosną. Poza tym zdarza się, iż wyceny przeprowadzone przez rzeczoznawców majątkowych są po prostu zawyżone.
Źródło: Rzeczpospolita, i.l. 07-12-2009 r.