Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę polegającą na rozbudowie istniejącego budynku mieszkalnego 8 grudnia 1995 r. Rozpoczął roboty budowlane nie zgłaszając rozpoczęcia oraz kierownika budowy, w konsekwencji nie miał również dziennika budowy.


Jakie należy podjąć czynności w celu zalegalizowania wykonany robót budowlanych zgodnie z pozwoleniem i projektem budowlanym?


Jakie konsekwencje może ponieść inwestor w związku z niedopełnieniem czynności zgłoszenia rozpoczęcia robót oraz za legalizację zakończonych robót budowlanych?

Odpowiedź


Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia rozpoczęcia budowy oraz niezapewnienia objęcia kierownictwa budowy inwestor podlega karze grzywny wymierzanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 395 z późn. zm.)- dalej k.p.s.w. zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) – dalej pr. bud. Okoliczność ta nie ma jednak bezpośredniego wpływu na ocenę legalności wykonanych przez niego robót budowlanych.

Uzasadnienie

Jak wynika z art. 41 ust. 4 pr. bud. inwestor zobowiązany jest zawiadomić o terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które wymagane jest pozwolenie na budowę, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem.

Do zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych inwestor powinien dołączyć m.in. oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przejęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi) a także zaświadczenie o przynależności do właściwej izby samorządu zawodowego – zob. art. 41 ust. 4 pkt 1 pr. bud. Niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia budowy zagrożone jest sankcją karną określoną w art. 93 pr. bud. Podobnie - karą grzywny zagrożone jest również przystąpienie do budowy bez dopełnienia wymagań wskazanych w art. 42 pr. bud. (niezapewnienie kierownictwa budowy) oraz art. 44 pr. bud. (niezawiadomienie o zmianie kierownika budowy). WSA w wyroku z dnia 16 października 2008 r., II SA/Wr 195/08, LEX 509799 podkreślił, że przepis art. 41 ust. 4 pr. bud. wprawdzie nakłada na inwestora obowiązek zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót budowlanych właściwy organ, jednakże niedopełnienie tego obowiązku w ogóle lub w terminie wyżej przewidzianym zagrożone jest jedynie sankcją karną, określoną w art. 93 pr. bud. Nie wywołuje natomiast bezpośrednio skutków prawnych w sferze oceny legalności rozpoczętej budowy.

O tym przesądzać będzie spełnienie wymogu posiadania pozwolenia na budowę (zgłoszenia) oraz prowadzenie robót zgodnie z tym pozwoleniem (zgłoszeniem). Zatem ocena zgodności wykonanych robót budowlanych z warunkami pozwolenia na budowę oraz zatwierdzonym projektem budowlanym, w zakresie ewentualnych odstępstw od warunków pozwolenia oraz ustaleń projektu, powinna nastąpić w postępowaniu prowadzonym na podstawie art. 51 pr. bud.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .