Propozycje takiej zmiany przedstawiła Rada Mieszkalnictwa. W pierwotnej wersji ustawy o KZN państwowe agendy (jednostki samorządu terytorialnego, PKP, Lasy Państwowe, Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Mienia Wojskowego, Poczta Polska itd.) miały przekazywać swoje grunty do dyspozycji Krajowego Zasobu Nieruchomości, który następnie po stosownej weryfikacji i stworzeniu rejestru nieruchomości miał w przetargach zbywać te wybrane po cenach rynkowych inwestorom zgłaszającym akces do programu Mieszkanie plus. Jednak przepisy nie przewidywały żadnych gratyfikacji za przekazywany do KZN nieruchomościowy majątek.

Według ekspertów prawdopodobnie teraz uznano to za główną wadę przepisów i niedopatrzenie ustawodawcy, skutkujące brakiem zainteresowania ze strony podmiotów publicznych wchodzeniem do programu. Nowelizacja ma  materialnie zachęcić państwowe podmioty do aktywnego uczestnictwa w procesie zabezpieczania banku ziemi pod budowę mieszkań w ramach Mieszkania plus.

- Planowane przez ustawodawcę zmiany w ustawie o KZN przyśpieszą proces przekazywania nieruchomości do KZN i tym samym pozwolą istotnie zwiększyć skalę inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus - stwierdził koordynator Rady Mieszkalnictwa Mirosław Barszcz. I dodał, że liczy, że wszystkie państwowe podmioty dysponujące gruntami, na których mogą zostać zrealizowane dostępne cenowo inwestycje mieszkaniowe, jeszcze aktywniej niż dotąd włączą się w realizację programu Mieszkanie plus.