Czy przy wydawaniu pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód w zakresie wprowadzania ścieków - wód opadowych i roztopowych z terenu gospodarstwa rolnego (tereny utwardzone, połacie dachowe) do rowu melioracyjnego i do stawu, ma zastosowanie§ 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984, z późn. zm.) - dalej r.w.ś.w.z.?

Właściciel gospodarstwa wnioskuje we wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego o uznanie ww. terenów jako instalacji, dla której nie jest wymagane oczyszczanie ww. ścieków, a co za tym idzie - określanie dopuszczalnych wartości zawiesiny ogólnej i węglowodorów ropopochodnych w pozwoleniu wodnoprawnym.

Ww. ścieki są ujęte w system kanalizacji deszczowej, odprowadzającej je dwoma wylotami do rowu melioracyjnego i jednym wylotem do stawu.

Odpowiedź
:
W przedstawionej sprawie istotne wydaje się wyjaśnienie, czy opisane gospodarstwo rolne prowadzi taką działalność wytwórczą w rolnictwie (np. w zakresie upraw rolnych, chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa), gdzie następuje powtarzalna cykliczność prowadzonej produkcji.@page_break@

Dokonanie takiego przyporządkowania oznaczałoby, iż prowadzący taką działalność jest przedsiębiorcą, w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), (zgodnie z definicją art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.)), a nie indywidualnym rolnikiem, które produkuje jedynie na własne potrzeby.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z "przemysłową działalnością wytwórczą w rolnictwie" należy liczyć się z tym, że wprowadzanie do środowiska różnego rodzaju ścieków powstających w wyniku funkcjonowania takiego gospodarstwa będzie wymagało odpowiednich pozwoleń wodnoprawnych, jak również spełnienia wymogów określonych w tych pozwoleniach. Takie podejście dotyczy także wód opadowych zbieranych zorganizowanymi systemami z powierzchni utwardzonych znajdujących się na terenie omawianych gospodarstw, czyli ścieków zdefiniowanych art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. W przypadku tego rodzaju wód opadowych będą to standardy określone w § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie r.w.ś.w.z.

Jeżeli zaś chodzi o kwestie dotyczące wód opadowych pochodzących z połaci dachowych budynków znajdujących się na terenie takiego gospodarstwa, to w pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić jaki system odbioru tych wód zastosowano. Istotne jest bowiem, czy wody z dachu zostały zebrane w oddzielny, szczelny system, z którego następnie będą wprowadzone do odbiornika. Jeżeli zastosowano taki właśnie system, to pochodzące z niego wody opadowe nie kwalifikują się do kategorii ścieków odpadowych zdefiniowanych w cytowanym art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c pr. wod. Wówczas zasadne jest stosowanie § 19 ust. 2 r.w.ś.w.z., zgodnie z którym zezwolono na wprowadzanie bez oczyszczenia do wód lub do ziemi wód opadowych lub roztopowych pochodzących z powierzchni innych niż wskazane w § 19 ust. 1 pkt 1 i 2. Natomiast, jeżeli wody pochodzące z dachów obiektów znajdujących się terenie gospodarstwa prowadzącego działalność wytwórczą w rolnictwie będą odprowadzane za pomocą tej samej kanalizacji deszczowej, która przyjmuje także ścieki opadowe zebrane z utwardzonych powierzchni znajdujących się na terenie tego gospodarstwa, ww. odstępstwo nie będzie miało zastosowania.