Cały świat gasi światło
W zeszłym roku oficjalnie do akcji w Polsce przyłączyło się ponad 60 miejscowości, a niemal 65 000 Polaków zarejestrowało się na stronie internetowej godzinadlaziemi.wwf.pl. Światła zgasły w ponad 7000 miejscowości w 153 krajach świata, wygaszone zostało oświetlenie setek tysięcy najbardziej charakterystycznych obiektów, takich jak Wieża Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku czy Zakazane Miasto w Pekinie. W tym roku po raz pierwszy ta największa światowa akcja ekologiczna ma ambasadora - super bohatera – został nim Spider - Man, bohater popularnego filmu.


Ponad 50 polskich miast włączyło się do akcji
W tym roku swój udział w Godzinie dla Ziemi WWF potwierdziło już 57 miast z całej Polski! Wśród charakterystycznych budynków, które zgasną na godzinę wieczorem 29 marca, znajdą się m. in. Pałac Kultury i Nauki i Stadion Narodowy w Warszawie, katowicki Spodek i Sukiennice w Krakowie. Do akcji przyłączyło się już także 8 ministerstw.

Każdy może przyłączyć się do akcji
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zarejestrować się na stronie www.godzinadlaziemi.wwf.pl i wyłączyć światło na jedną, symboliczną godzinę w sobotę, 29 marca o godzinie 20:30.

Świętując „Godzinę dla Ziemi”, warto pamiętać, że prąd powinniśmy oszczędzać przez cały rok. Racjonalne zużycie energii, to oszczędność pieniędzy, bardziej czyste powietrze i lepsze zdrowie.

Jak oszczędzać prąd?
Przedstawiamy kilka prostych sposobów (na podstawie informacji Krajowej Agencji Poszanowania Energii).
1. Kupując lodówkę, pamiętajmy żeby wybrać sprzęt posiadający automatyczną funkcję rozmrażania z systemem no frost potrafiącym eliminować szron i lód tworzący się na ściankach zamrażarki i przechowywanych w niej produktach. Już pięć milimetrów lodu może zwiększyć zużycie energii o 20%.
2. Należy regularnie zmieniać zbiornik kurzu w odkurzaczu, zbyt wypełniony zbiornik może powodować większe zużycie energii nawet o 50%.
3. Warto pamiętać, aby wyłączać wszystkie urządzenia, które nie muszą pracować przez całą dobę głównym wyłącznikiem. Pozostawianie urządzeń w trybie czuwania generuje niepotrzebne koszty. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie tego zadania jest zastosowanie przedłużaczy zaopatrzonych w listwę przełącznikową z kilkoma gniazdkami. Można w ten sposób łatwo odłączyć jednocześnie kilka urządzeń.
4. Przed zakupem nowego urządzania AGD należy sprawdzić jego parametry. O tym, czy sprzęt jest energooszczędny informuje klasa efektywności energetycznej . Klasy oznaczone są literami od A do G. „A” cechuje szczególnie niskie zużycie energii. „G” oznacza, że zużycie to jest bardzo wysokie.
5. Dla urządzeń chłodniczych wprowadzono dodatkowe klasy efektywności energetycznej „A+” i „A++”, które oznaczają urządzenia o wyjątkowo niskim zużyciu energii.
Urządzenie klasy A++ może zużywać nawet o 40% mniej energii niż urządzenie klasy A.
6. Gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii.

(mos.gov.pl)