Dzierżawca usunąłby się po zakończeniu umowy z nieruchomości i po jakimś czasie przerwy ponownie wydzierżawiłby tę nieruchomość.

Odpowiedź


Przepisy u.g.n. nie przewidują zakazu zawierania umów dzierżawy nieruchomości stanowiących własność gminy, na czas oznaczony do lat 3, na rzecz tego samego dzierżawcy, z przerwą pomiędzy kolejnymi umowami. Należy więc uznać, iż taka sytuacja jest dopuszczalna.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.) – dalej u.g.n., z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany i zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste, w najem lub dzierżawę, użyczenia, oddania w trwały zarząd, a także mogą być obciążane ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszone jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywane jako wyposażenie tworzonych przedsiębiorstw państwowych oraz jako majątek tworzonych fundacji. Z kolei przepis art. 37 ust. 4 u.g.n.

wprowadza zasadę obowiązku zawierania w drodze przetargu umów dzierżawy nieruchomości stanowiącej własność gminy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony. Ww. artykuł nie ma jednakże zastosowania do zawierania umów dzierżawy na okres krótszy niż 3 lata, które to umowy zawiera się co do zasady w trybie bezprzetargowym. Przepisy u.g.n. nie przewidują zakazu zawierania ww. umów na czas oznaczony do lat 3, na rzecz tego samego dzierżawcy z przerwą pomiędzy kolejnymi umowami. Należy więc uznać, iż taka sytuacja jest dopuszczalna. Nie będzie miał tutaj zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 7a u.g.n, który wymaga w odniesieniu do nieruchomości będącej w zasobie Skarbu Państwa zgody wojewody w sytuacji, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość. Jak wynika bowiem z literalnego brzmienia ww. przepisu dotyczy on sytuacji, kiedy bezpośrednio po wygaśnięciu umowy zawierana jest kolejna, a wiec w przypadku kontynuacji umowy wobec tego samego dzierżawcy.