Jednak głównym odbiorcą ww. informacji są inwestorzy, którzy wykorzystują informację o aktualnym stanie jakości powietrza, by uzyskać pozwolenie na wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza (na mocy ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2016 r. poz. 672)).

Informację o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego dla wskazanego obszaru województwa pomorskiego, czyli tzw. tło zanieczyszczeń powietrza, można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. Jest to informacja ustalona w oparciu o pomiary monitoringowe, szacunek poziomu imisji i modelowanie matematyczne na wskazanym obszarze, uśrednione dla roku.

Zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 353) każdy ma prawo do informacji o środowisku i jego ochronie na warunkach określonych ustawą. Wnioski o udzielenie informacji można złożyć pisemnie oraz na stronie internetowej WIOŚ.

Inspektorat udziela informacji dla następujących substancji:
- dwutlenek siarki,
- dwutlenek azotu,
- tlenek węgla,
- pył zawieszony PM10,
- pył zawieszony PM2,5,
- benzen,
- arsen w pyle zawieszonym,
- kadm w pyle zawieszonym,
- nikiel w pyle zawieszonym,
- benzo(a)piren w pyle PM10.

Dopuszczalne wartości stężeń średniorocznych tych substancji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. poz. 1031). Dla pozostałych substancji wysokość imisji należy przyjąć zgodnie z załącznikiem nr 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 roku w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. Nr 16, poz. 87).

Źródło: www.gdansk.wios.gov.pl, stan z dnia 22 sierpnia 2016 r.