W rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w brzmieniu obowiązującym od dnia 16 lipca 2016 r., elektrownia stanowi w całości obiekt budowlany. Powyższe wynika zarówno z obecnej definicji zawartej w ww. ustawie, jak i z Załącznika do niej, gdzie elektrownie wiatrowe zostały wprost wymienione jako obiekty budowlane.

Ponadto Ministerstwo Finansów podkreśla, że powyższe zakwalifikowanie elektrowni wiatrowej do kategorii obiektów budowlanych potwierdza uzasadnienie do poselskiego projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zgodnie z którym "w projekcie ustawy zaproponowano wykreślenie przepisu wprowadzającego podział elektrowni wiatrowych na części budowlaną i niebudowlaną. W proponowanym stanie prawnym cała elektrownia wiatrowa będzie obiektem budowlanym (budowlą), a tym samym zastosowanie do niej będą znajdować przepisy Prawa budowlanego dotyczące użytkowania obiektów budowlanych oraz dotyczących katastrof budowlanych".

Zgodnie z treścią przepisu art. 17 ustawy z dnia 20 maja 2016 r.o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, do dnia 31 grudnia 2016 r. podatek od nieruchomości dotyczący elektrowni wiatrowej ustala się i pobiera zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem wejścia w życie tej ustawy.

Konkludując, resort finansów podkreśla, że od 1 stycznia 2017 r. zmienią się zasady opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości, ponieważ opodatkowaniu będzie podlegać cała elektrownia wiatrowa.

Źródło: Pismo Ministerstwa Finansów i Rozwoju z dnia 9 grudnia 2016, w odpowiedzi na nadesłane do MFiR Stanowisko Zarządu Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie prawnego uregulowania opodatkowania urządzeń służących wytwarzaniu energii z wiatru.  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów