Odpowiedź: najprawdopodobniej koszt udokumentowany tą fakturą może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów dopiero w dacie wykonania tej usługi (jeżeli przyjąć dominujące w kwestii rozliczania kosztów udokumentowanych fakturami zaliczkowymi).
Uzasadnienie: podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów koszty uzyskania przychodów rozliczają z reguły tzw. metodą kasową (zakładam, że dotyczy to również podatnika, którego dotyczy pytanie). Oznacza to, że koszty uzyskania przychodów są przez nich potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (zob. art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.f.). Za dzień poniesienia kosztu u takich podatników uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (zob. art. 22 ust. 6b u.p.d.o.f.). W świetle tych przepisów przyjmuje się, że momentem ujmowania kosztów w podatkowej księdze przychodów jest data ich poniesienia, czyli data wystawienia faktury (zob. przykładowo decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 17 września 2007 r., L.IS.I/1/4151/33/2007 czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 czerwca 2012 r., IPTPB1/415-185/12-3/KSU).
Należy jednak zauważyć, że dominuje stanowisko, iż koszty wpłacanych przez podatników zaliczek (najczęściej udokumentowane fakturami zaliczkowymi) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, lecz koszty te mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów dopiero w związku z nabyciem zaliczkowanych towarów lub usług.
Stanowisko takie w szczególności reprezentują organy podatkowe. Tytułem przykładu wskazać można postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 6 lutego 2007 r., US I/1-415/21a/2006, w którym czytamy, że "kwota uiszczonych zaliczek na rzecz podwykonawców nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodu w 2006 r., gdyż wydatki te nie wiążą się z uzyskaniem przychodu w 2006 r. Związek pomiędzy poczynionymi wydatkami, a przychodem powstanie dopiero po zrealizowaniu usługi, tj. w 2007 r. i wówczas dopiero wartość poniesionego wydatku stanie się kosztem uzyskania przychodów". Z kolei w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 listopada 2007 r., ILPB1/415-72/07-5/IM stwierdził, że "wydatek wynikający z faktury zaliczkowej (nawet 100%) nie jest kosztem uzyskania przychodu. Jednakże podstawą zaksięgowania kosztu wynikającego wyłącznie ze 100% faktury zaliczkowej, przy braku faktury końcowej, będzie faktura zaliczkowa. Koszt będzie mógł być w tej sytuacji uznany za poniesiony dopiero w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, czyli w najwcześniejszej możliwej dacie, w której byłaby wystawiona faktura zgodnie z przepisami VAT, gdyby nie było wcześniej faktury na 100% wartości towaru". Podobne stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zajął w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2011 r. (ILPB1/415-188/11-2/AGr), gdzie czytamy, że "wydatki na poczet dostaw towarów i usług nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te nie wiążą się z osiągniętym przychodem. Wydatki wynikające z faktury zaliczkowej nie stanowią kosztu uzyskania przychodów (...). Faktura zaliczkowa, która nie jest fakturą końcową nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Wnioskodawca powinien rozliczyć więc zakup towarów handlowych na podstawie faktury ostatecznej, a nie faktury zaliczkowej".
Należy jednak zauważyć, że treść pytania sugeruje, że dokonana przez Państwa opłata jest nie tyle opłatą za usługę hotelową, co opłatą za rezerwację usługi hotelowej. Można w tej sytuacji próbować twierdzić, że faktura ta dokumentuje usługę, która została już wykonana (usługę rezerwacji), a w konsekwencji koszt nią udokumentowany może zostać ujęty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów już w dacie wystawienia tej faktury (w dniu 10 października 2013 r.).
Najprawdopodobniej jednak opłata, o której mowa, jest w istocie opłatą za nabycie usługi hotelowej (obejmującą również rezerwację tej usługi). Oznaczałoby to, że – jeżeli przyjąć zaprezentowane powyżej stanowisko – faktura dokumentująca tę opłatę jest w istocie fakturą zaliczkową (nawet jeżeli formalnie fakturą zaliczkową nie została ona nazwana), tj. dokumentuje wpłatę dokonaną na poczet usługi hotelowej, która dopiero zostanie wykonana. Prowadzi to do wniosku, że koszt udokumentowany tą fakturą może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów dopiero w dacie wykonania tej usługi.