Druga edycja międzynarodowego Seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa technologie” odbędzie się 25 marca 2014 roku w warszawskim hotelu Marriott. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli przemysłu, energetyki zawodowej oraz sektora komunalnego, a także do fundacji, instytucji, organizacji i stowarzyszeń związanych z szeroko pojętą branżą energetyczną, odpadową i ochroną środowiska.


Organizatorzy realizują Seminarium w ścisłej współpracy merytorycznej z Europejską Konfederacją Wytwórców Energii z Odpadów (Confederation of European Waste-to-Energy Plants), która reprezentuje około 380 instalacji produkujących energię z odpadów w Europie (88% europejskiego rynku). W instalacjach tych poprzez produkcję energii termicznie przekształca się rocznie 54 mln ton odpadów z gospodarstw domowych i komunalnopodobnych, pozostałych po działaniach zapobiegających ich powstawaniu, po wtórnym wykorzystaniu i recyklingu.


Wydarzenie jest jednym z elementów cyklu biznesowych spotkań poświęconych szeroko pojętej biomasie wykorzystywanej na cele energetyczne. W jego ramach, zespół CBE Polska realizuje m. in. szkolenia dotyczące: próbkowania biopaliw, ich logistyki, ubocznych produktów spalania, jak również rozliczania na potrzeby systemów wsparcia. Zwieńczeniem cyklu jest coroczne, międzynarodowe „Forum spalania biomasy”, które gromadzi blisko pół tysiąca osób z Polski i zagranicy, wśród których znajdują się m.in. najlepsi dostawcy technologii i rozwiązań dla sektora.


Pierwsza edycja Seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa, technologie” odbyła się 3 października 2013 roku w warszawskim hotelu Marriott i wzięło w niej udział blisko 130 uczestników. Podczas wydarzenia sformułowaliśmy wnioski dotyczące w szczególności kwestii związanych z możliwościami energetycznego wykorzystania odpadów oraz braków w otoczeniu regulacyjnym, które utrudniają inwestycje. Wspomniane postulaty skierowaliśmy do resortów Gospodarki i Środowiska oraz do Sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. Resorty poinformowały nas, że uwzględnią zebrane przez nas postulaty.


Wśród najważniejszych zagadnień drugiej edycji Seminarium:
- otoczenie regulacyjne inwestycji związanych z zagospodarowaniem odpadów, wytwarzaniem paliw alternatywnych oraz uwarunkowania ich wykorzystania do produkcji energii
- najciekawsze światowe wdrożenia związane z WTE
- aktualnie opracowywane technologie
- możliwości finansowania oraz modele współpracy pomiędzy władzami samorządowymi i sektorem komunalnym a potencjalnymi inwestorami
- aspekty ekologiczne towarzyszące procesom termicznego przekształcania odpadów
- RDF w branży energetycznej, ciepłowniczej, cementowej
- kluczowe wyzwania dla gospodarki odpadami Polski w perspektywie roku 2020


Organizatorzy do udziału w wydarzeniu zapraszają w szczególności:
- Producentów energii i ciepła oraz przedstawicieli szeroko pojętego przemysłu
- Reprezentantów jednostek sektora publicznego i komunalnego
- Dostawców sprzętu i technologii związanych z sektorem „Waste to Energy”
- Przedstawicieli inwestorów realizujących projekty budowy Zakładów Termicznego Przekształcania Odpadów
- Producentów i odbiorców paliw alternatywnych, a także podmioty kontrolujące ich jakość
- Firmy projektowo-inżynieryjne oraz doradcze


Szczegółowe informacje związane z Seminarium na stronie organizatorów: www.cbepolska.pl

Patronem medialnym drugiej edycji seminarium „Energia z odpadów. Inwestycje, paliwa technologie” jest serwis ABC Środowisko www.srodowisko.abc.com.pl .