15 września 2015 r. opublikowano oficjalną nową wersję normy ISO 14001. Trzyletni okres przejściowy na jej pełne obowiązywanie Komisja Europejska wykorzystuje na przygotowanie organizacji zarejestrowanych w EMAS do uwzględnienia zmian wynikających z nowej wersji standardu. Od 2001 r. jest on integralną częścią wymagań systemu ekozarządzania i audytu (EMAS).
Jedną z głównych innowacji w nowej wersji normy ISO 14001:2015 jest tzw. "struktura wysokiego poziomu", która zostanie wprowadzona we wszystkich normach zarządzania ISO. Ma ona ułatwiać łączenie wymogów różnych norm zarządzania (np. normy ISO 9001 dotyczącej zarządzania jakością) w celu stworzenia zintegrowanego systemu zarządzania.
ISO 14001 to norma zarządzania środowiskowego. Jej podstawowym zadaniem jest wspomaganie ochrony środowiska i zapobieganie zanieczyszczeniom zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Głównym celem zmiany normy w 2015 r. było wzmocnienie integracji systemu zarządzania środowiskowego organizacji z jej główną działalnością, a zatem przesunięcie systemu z poziomu specjalisty ds. ochrony środowiska do poziomu kierownictwa niższego szczebla.
Obecnie Komisja Europejska pracuje nad włączeniem zmienionej normy ISO 14001 do załącznika II rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z 25.11.2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS). Po przyjęciu zmian w dokumencie organizacje zarejestrowane w systemie będą miały odpowiedni okres przejściowy na dostosowanie się do nich.
Najważniejsze zmiany będą dotyczyły wstępnego przeglądu środowiskowego - jego struktura zostanie zmodyfikowana, a zakres rozszerzony. Tak jak obecnie, żadne z wymogów normy ISO 14001:2015 nie będą wykraczać poza zakres wymogów EMAS. Po włączeniu normy do załącznika II w EMAS zostaną zachowane następujące wyróżniające go cechy:
- wykazana zgodność z prawem;
- zaangażowanie w ciągłą poprawę efektów działalności środowiskowej;
- obowiązkowe informowanie ogółu społeczeństwa;
- udział pracowników.
Przewodnik EMAS i zmieniona norma ISO 14001 dostępny jest w formacie .pdf pod linkiem: www.ec.europa.eu/environment/emas/pdf/factsheets/ISO-14001.PL_v2.pdf
Źródło: www.gdos.gov.pl, stan z 12.04.2017 r.