Na inwestora na podstawie art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane nałożono obowiązek dostarczenia ekspertyzy technicznej obiektu wybudowanego nielegalnie przed 1994 r.


Ekspertyza miała zawierać opis stanu konstrukcji obiektu, część rysunkową, kserokopię uprawnień budowlanych oraz zaświadczenia potwierdzającego wpis na listę członków odpowiedniej izby samorządu zawodowego.


Inwestor dostarczył ekspertyzę, która spełnia powyższe warunki i została sporządzona przez osobę dysponującą odpowiednimi do tego uprawnieniami. Nie stwierdzono w niej nieprawidłowości co do stanu technicznego obiektu.


Problem polega na tym, iż autorem ekspertyzy jest ojciec inwestora.


Czy w związku z tym dowód w postaci ekspertyzy może być dopuszczony w postępowaniu?

Odpowiedź

Organ nadzoru budowlanego powinien dopuścić dowód z ekspertyzy w postępowaniu w sprawie samowolnie zrealizowanego obiektu i ocenić go zgodnie z regułami dowodowymi określonymi w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) – dalej k.p.a.

Uzasadnienie

Jak stanowi art. 75 § 1 k.p.a. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.


W orzecznictwie sądowoadministracyjnym prezentowany jest pogląd, że ekspertyza stanu technicznego budynku oraz kosztorys wymagają wiadomości specjalnych z zakresu budownictwa, dlatego należy je potraktować jako środki dowodowe mające walor opinii w rozumieniu art. 84 § 1 k.p.a. – zob. wyrok WSA z dnia 24 lutego 2011 r., II SA/Ke 773/10, LEX 1086098.


Zatem ekspertyza techniczna obiektu budowlanego posiada walor opinii biegłego, o której mowa w art. 84 § 1 k.p.a.


Organ nadzoru budowlanego powinien dopuścić dowód z ekspertyzy technicznej przedstawionej przez inwestora i poddać go ocenie, zgodnie z art. 80 k.p.a., mając na uwadze, że została sporządzona przez osobę bliską dla inwestora – jego ojca. W razie uzasadnionej wątpliwości co do rzetelności tej ekspertyzy, organ może zażądać przedstawienia ekspertyzy sporządzonej przez niezależny podmiot. Wątpliwości i uwagi co do dowodu z ekspertyzy powinny znaleźć odzwierciedlenie w uzasadnieniu decyzji kończącej postępowanie.


Ponadto istnieje możliwość, aby wyłączyć biegłego (eksperta, rzeczoznawcę) na zasadach i w trybie określonym w art. 24 k.p.a. – zob. art. 84 § 2 k.p.a. Biegły podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu sprawie swego małżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia – art. 24 § 1 pkt 2 k.p.a.