– Najważniejszym elementem dotyczącym miksu energetycznego jest projekt premiera Mateusza Morawieckiego Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na jego podstawie można stwierdzić, że rozwijane w Polsce będą również źródła energii odnawialnej ze szczególnym akcentem na hydroenergetykę oraz biomasę – mówi Mieczysław Koch, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Polska elektroenergetyka oparta jest przede wszystkim na węglu, z którego pochodzi przeszło 85 proc. wytwarzanej w kraju energii elektrycznej (50,5 proc. z surowca kamiennego, 35 proc. – brunatnego). Mimo rosnącego udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym jej poziom jest wciąż dużo niższy w stosunku do analogicznych wskaźników innych krajów Unii Europejskiej.

Według dokumentu Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju modernizacja sektora energetycznego oraz podjęcie działań na rzecz dywersyfikacji źródeł to warunki podniesienia konkurencyjności polskiego przemysłu, poprawy jego efektywności oraz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest rozbudowa sieci przesyłu oraz dystrybucji energii elektrycznej i gazu, stworzenie warunków inwestycji w konwencjonalną infrastrukturę wytwórczą, szersze wykorzystanie stabilnych źródeł energii odnawialnej, wdrożenie energetyki jądrowej oraz wsparcie dla rozwoju niskoemisyjnego transportu zbiorowego.

W perspektywie najbliższej dekady efektem tych działań powinno być zapewnienie stabilności dostaw dla użytkowników, zmniejszenie zużycia energii pierwotnej, stopniowe i efektywne kosztowo zwiększanie udziału OZE, zapewnienie równego i powszechnego dostępu do energii pochodzącej z różnych źródeł oraz spowolnienie wzrostu (lub nawet jego zahamowanie) udziału wydatków na energię w budżetach domowych.

– Kluczową sprawą dla rozwoju odnawialnych źródeł jest rozwój i kwestia magazynowania energii, które jest wyzwaniem nie tylko dla Polski, lecz także dla całego świata – zauważa Mieczysław Koch. – Wszędzie trwają teraz intensywne prace nad technologiami dającymi szansę magazynowania energii odnawialnej z racji tego, że są to źródła o zmiennej stabilności pracy.

Według analityków firmy doradczej Frost & Sullivan systemy magazynowania energii w akumulatorach w najbliższych latach będą sposobem na upowszechnienie OZE. Globalny rynek magazynów energii w 2024 roku ma być wart 8,3 mld dol.

– Istotnym elementem dla Grupy Kapitałowej PGE, w tym spółki Energia Odnawialna, jest realizacja programu badawczo-rozwojowego, czyli położenie nacisku na technologie innowacyjne – deklaruje Mieczysław Koch. – Najważniejszym natomiast w tym zakresie działaniem jest dla nas pozyskanie technologii do magazynowania energii.

Jak podkreśla, spółkę czekają duże wyzwania inwestycyjne, w wyniku których około 1 tys. MW mocy ma zostać zainstalowane w farmach wiatrowych na Bałtyku. Trwają wstępne badania środowiskowe i badania dna morskiego w celu wyboru technologii dla mocowania turbin wiatrowych. Prowadzone są także analizy dotyczące możliwości połączenia farmy z siecią energetyczną.

W ramach rozwijania innowacyjności koncern pracuje również nad rozwiązaniami w zakresie energetyki rozproszonej, w tym technologii fotowoltaicznych, pozyskiwania energii z odpadów i oczyszczalni ścieków.

– Zajmujemy się również technologiami związanymi z wytwarzaniem energii z biogazowni rolniczych. Jesteśmy uczestnikiem pilotażowych programów dotyczących budowy klastrów, które również są priorytetem Ministerstwa Energii – wskazuje Mieczysław Koch. – Musimy położyć duży nacisk na rozwój energetyki rozproszonej w celu poprawienia sprawności i efektywności, co także znajduje się w programie premiera Morawieckiego.