Czy kartę wędkarską można wydać wyłącznie na podstawie zaświadczenia o zdanym egzaminie z koła wędkarskiego właściwego dla danego starostwa?
Czy można uznać zaświadczenie z koła z innej części Polski?

Odpowiedź:
Starosta może wydać kartę wędkarska również osobie, która złożyła egzamin (i legitymuje się zaświadczeniem o zdanym egzaminie) przed komisją wyłonioną przez inną organizację działającą na innym terenie, jeśli spełniony jest warunek § 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. z 2001 r. Nr 138, poz. 1559 z późn. zm.) – dale r.p.r.w.c.

Uzasadnienie:

Zasady uzyskiwania karty wędkarskiej określa art. 7 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471 z późn. zm.) - dalej u.r.ś. Natomiast przepisy r.p.r.w.c., które m.in. ustalają wzór karty wędkarskiej, zasady amatorskiego wędkowania oraz wskazuje organizacje uprawnione do przeprowadzania egzaminu. Zgodnie z art. 7 ust. 2 u.r.ś. amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej, kartą wędkarską lub kartą łowiectwa podwodnego, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie. Aby taką kartę uzyskać musi zdać egzamin przed komisją uprawnioną do egzaminowania. Prawo do egzaminowania ma Polski Związek Wędkarski, największa organizacja zrzeszająca miłośników tego sportu, oraz kilka innych stowarzyszeń, o których mowa w § 4 ust. 1 r.p.r.w.c.

Zgodnie z § 4 ust. 3 r.p.r.w.c. w przypadku braku na terenie powiatu organizacji, która spełnia warunek określony w ust. 1 pkt 1, osoba ubiegająca się o kartę wędkarską może przystąpić do egzaminu przeprowadzanego przez inną organizację społeczną, która spełnia ten warunek. Z treści tego przepisu wynika, że taki egzamin zdaje się wtedy, gdy na danym terenie nie działa organizacja uprawniona do przeprowadzenia egzaminu. Nie ma jednak przepisu, który zakazywałby wydania karty wędkarskiej osobie, która z jakiś innych powodów taki egzamin zdała przed inna uprawnioną organizacją (komisją), np. w związku z czasowym zamieszkiwaniem na danym terenie. Podstawową kwestią jest spełnienie wymagań prawnych, uprawniających do egzaminowania osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień do amatorskiego wędkowania.

Przez organizację społeczną rozumie się organizację utworzoną na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855), której statutowym celem działania jest upowszechnianie wiedzy o warunkach ochrony i połowu ryb.
Komisja po przeprowadzonym egzaminie wystawia zaświadczenie potwierdzające pozytywny wynik tego egzaminu. Zaświadczenie wydawane jest w trybie art. 217 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.). W przypadku negatywnego wyniku komisja ma obowiązek wydać w formie postanowienia zaświadczenie o odmowie wydania takiego zaświadczenia, na co przysługuje zażalenie. Jeśli więc wnioskodawca posiada zaświadczenie, o którym mowa starosta powinien wydać mu kartę wędkarską, gdyż jest on związany treścią tego zaświadczenia, chyba że ustali, że komisja egzaminacyjna nie posiadała legitymacji do egzaminowania, z uwagi na niespełnienie warunków, o których mowa w § 4 ust. 1 r.p.r.w.c.