Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Przedsiębiorca będzie występował z wnioskiem o wydanie pozwolenia zintegrowanego. Jest na etapie ustalania najbliżej położonych terenów chronionych akustycznie. Z informacji, jaką uzyskano w urzędzie gminy, wynika, że najbliżej położony teren przeznaczony jest zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pod tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z programem usług z zakresu handlu, kultury, rzemiosła. Aktualnie na terenie tym nie są zlokalizowane żadne budynki mieszkalne.

Czy dopuszczalne poziomy hałasu muszą być dotrzymane już na granicy z tym terenem (brak zabudowy), czy dopiero na dalej położonej działce, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny?


Odpowiedź:

Zgodnie z art. 115a ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska na podstawie pomiarów własnych, pomiarów dokonanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem, w wyniku jego działalności, przekroczone są dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu; za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu uważa się przekroczenie wskaźnika hałasu LAeq Dlub LAeq N.


Według ust. 3 w decyzji, o której mowa w ust. 1, określa się dopuszczalne poziomy hałasu poza zakładem przy zastosowaniu wskaźników hałasu LAeq D i LAeq N w odniesieniu do rodzajów terenów, o których mowa w art. 113 ust. 2 pkt 1 p.o.ś., na które oddziałuje zakład. W tabeli 1 załącznika do wydanego w oparciu o art. 113 ust. 1 p.o.ś. rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 120, poz. 826) ustalono poziomy dopuszczalne hałasu w zależności od rodzaju terenu.

Dlatego moim zdaniem, pomimo że chronimy ludzi a nie teren, dopuszczalne poziomy hałasu powinny być dotrzymane jednak na granicy terenów chronionych akustycznie. Jeżeli aktualnie przyjęlibyśmy, ze wystarczy, aby były dotrzymane na terenach obecnie zagospodarowanych (zabudowanych), to co będzie, jeżeli powstanie nowa zabudowa w bardziej niekorzystnej lokalizacji względem zakładu.


Ponadto, należy uwzględnić metodykę referencyjną pomiarów hałasu określoną w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody (Dz. U. Nr 206, poz. 1291). Zasady lokalizacji punktów pomiarowych opisane w punkcie 2 rozdziału B wskazują, że metodyka bierze pod uwagę tereny niezabudowane i zabudowane.

Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.