Czy w przypadku, gdy tytuł prawny do nieruchomości posiada (w części 1/4) 4 współwłaścicieli to wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli przy wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie stawu (w celu polepszenia stosunków wodnych) czy tylko zgoda wnioskodawcy?

Czy przy pozwoleniach wodnoprawnych wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli?

Odpowiedź:

Do wydania pozwolenia wodnoprawnego zgoda współwłaścicieli gruntu nie jest wymagana.

Uzasadnienie:

Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego organ rozpatruje pod kątem wpływu realizacji tego stawu na kształtowanie zasobów wodnych, niepowodowanie strat, jak również nienaruszanie ustaleń wynikających z innych przepisów. Stosownie do art. 123 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., pozwolenie wodnoprawne nie rodzi praw do nieruchomości koniecznych do jego realizacji oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich przysługujących wobec tych nieruchomości.

W myśl art. 131 ust. 1 pr. wod., pozwolenie wodnoprawne wydaje się na wniosek. Jeżeli wnioskodawcą będzie jeden ze współwłaścicieli, to decyzję rozstrzygającą sprawę otrzyma wnioskodawca. Prawo do gruntów niezbędnych do wykonania przedmiotowego stawu uprawniony będzie musiał uzyskać od współwłaścicieli w drodze cywilnej. Na podstawie art. 127 ust. 7 pkt 5 pr. wod. współwłaściciele nieruchomości, a także inni władający powierzchnią ziemi położoną w zasięgu oddziaływania planowanego do wykonania stawu, będą stronami prowadzonego postępowania i w trakcie tego postępowania będą mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje.