W październiku 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczny z konstytucją przepis Kodeksu pracy, zgodnie z którym za święto przypadające w dniu wolnym od pracy pracodawcy nie musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Obowiązek ten uchylono od 2011 r., wprowadzając w zamian dodatkowy dzień wolny od pracy - święto Trzech Króli.
Od 8 października 2012 r., tzn. od dnia publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, pracodawcy znów muszą oddawać pracownikom wolny dzień, jeśli święto przypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy - najczęściej chodzi o sobotę, która dla większości pracowników jest dniem wolnym.
Za dzień świąteczny, który wypadnie w sobotę, pracodawca musi więc zmniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy w innym terminie. W przeciwnym razie pracownicy mogą dochodzić wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
W 2013 r., już po korzystnym dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy nie musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy - żadne święto nie przypadało bowiem w sobotę.
W 2014 r. w sobotę przepadną: Święto Konstytucji 3 maja oraz 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych. Pracodawcy muszą zatem pamiętać o swoim obowiązku. Jeśli pracodawca nie da pracownikom dnia wolnego będą oni mieli roszczenie o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
W sumie w 2014 r. przypadnie 13 dni świątecznych, wolnych od pracy, lub takich, za które można "odebrać" dzień wolny w innym terminie.