Deklaracja Warszawska to owoc pracy polskiej prezydencji, polityków kreujących europejską politykę energetyczną oraz ekspertów firm energetycznych. Dokument jest zbiorem zaleceń dotyczących polityki naukowo-badawczej w dziedzinie energii. Mają one zagwarantować sprawne i szybkie wykonanie siedmiu inicjatyw SET-Planu.

Zgodnie z założeniami Deklaracji, kraje członkowskie UE będą inwestować w poszukiwania nowych sposobów pozyskiwania i efektywnego wykorzystywania energii oraz wspierać wprowadzanie na rynek opracowanych innowacji.

Zdaniem uczestników konferencji państwa wspólnoty powinny zapewnić środki finansowe niezbędne do wykonania działań przewidzianych w SET-Planie. Proponuje się stworzenie na ten cel specjalnych funduszy, zasilanych z zysków ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.

Zdaniem autorów Deklaracji rozwój czystych technologii energetycznych będzie wymagał 8 mld euro rocznie. W celu zapewnienia stabilnego finansowania działań określonych w Deklaracji kraje członkowskie i Komisja Europejska będą ściśle współpracować z instytucjami finansowymi takimi jak European Investment Bank i upowszechniać nowoczesne instrumenty bankowe na wzór Risk Sharing Financing Facility.