Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Pewien inwestor planuje zakupić i postawić dodatkowe urządzenie oczyszczające powietrze zawierające LZO oraz drugie urządzenie - odpylające. W chwili obecnej nie będzie to powodować rozbudowy zakładu ani nie nastąpi zwiększenie obecnie odprowadzanych zanieczyszczeń.

Zakład dopiero w przyszłości planuje rozbudowę skutkującą zwiększaniem emisji poszczególnych substancji, w związku z czym pełna sprawność oczyszczania powyższych urządzeń będzie wymagana dopiero po
rozbudowie zakładu.


Czy konieczne będzie wobec tego uzyskanie decyzji środowiskowej na montaż ww. urządzeń i pozwolenia/zgłoszenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza?

Odpowiedź:

Moim zdaniem w opisanej w pytaniu sytuacji nie jest wymagana decyzja środowiskowa. W pierwszej kolejności należy w danym przypadku rozważyć, czy ustawienie dodatkowych urządzeń ochrony powietrza wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowlanego. Decyzja środowiskowa nie funkcjonuje samodzielnie, ale związana jest ściśle z innymi decyzjami wskazanymi w art. 72 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235) - dalej u.o.o.ś.


Według art. 72 ust. 1 u.o.o.ś. wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem między innymi pozwolenia na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz decyzji o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części - wydawanych na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.) – dalej pr. bud.



Według art. 72 ust. 1a u.o.o.ś. wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje także przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych oraz zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części na podstawie pr. bud. Jeżeli nie jest wymagana żadna z decyzji wskazanych w art. 72 u.o.o.ś. ani zgłoszenie budowy, to również decyzja środowiskowa nie jest wymagana. Natomiast jeżeli pozwolenie na budowę lub zgłoszenie będzie wymagane, to planowana inwestycja i tak nie jest zaliczana do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wskazanych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397, z późn. zm.) – dalej r.p.z.o.ś.


W przypadku przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (zakładam, że tu mieści się istniejąca instalacja) należy rozważyć § 3 ust. 2 pkt 2 r.p.z.o.ś. wskazujący, że do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się również przedsięwzięcia polegające na rozbudowie, przebudowie lub montażu realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia wymienionego w ust. 1, z wyłączeniem przypadków, w których ulegająca zmianie lub powstająca w wyniku rozbudowy, przebudowy lub montażu część realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia nie osiąga progów określonych w ust. 1, o ile progi te zostały określone. Planowane urządzenia nie są jako oddzielne przedsięwzięcie wymienione w rozporządzeniu. Inwestycja w związku z powyższym nie mieści się w § 3 ust. 1 i 2 r.p.z.o.ś.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.