Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy inwestor, który wystąpił o uzyskanie pozwolenia na budowę tylko dla części inwestycji objętej decyzją środowiskową, powinien zmienić tę decyzję?


W listopadzie 2012 r. inwestor uzyskał decyzję środowiskową na przebudowę i rozbudowę istniejącego zakładu przemysłowego (decyzja środowiskowa o braku potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania). W decyzji burmistrza nie zawarto zapisów, że realizacja przedsięwzięcia będzie przebiegać etapowo (bo we wniosku inwestor nie zawarł także takich informacji).

Do tutejszego urzędu wpłynęło zapytanie starosty, czy inwestor nie powinien dokonać zmiany posiadanej decyzji środowiskowej w zakresie etapowania inwestycji, skoro wystąpił (wrzesień 2013 r.) do organu architektoniczno-budowlanego o wydanie pozwolenia na budowę tylko dla części inwestycji, dla której w całości była wydana decyzja środowiskowa. Czy istotne będzie, to że inwestor zrezygnował z realizacji części inwestycji?

Co w przypadku, jeśli rzeczywiście dokonał „podziału inwestycji” i jego zamiarem jest uzyskanie np. dwóch pozwoleń na budowę?

Odpowiedź:

To, z jakiego powodu inwestor zrezygnował z realizacji części inwestycji, jest istotne z punktu widzenia konieczności ew. zmiany decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku, gdy inwestor nie ma zamiaru zrealizować pozostałej części inwestycji, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach powinna być zmieniona. Zmiana taka nie będzie wymagana, gdy inwestycja będzie zrealizowana w całości (nie ma przeszkód do wydania dwóch lub więcej pozwoleń na budowę, jeżeli zostaną one wydane do okresie do sześciu lat po uprawomocnieniu się decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach).


Uzasadnienie:
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś. dopuszcza etapową realizację przedsięwzięcia (por. art. 72 ust. 4 i 4b u.o.o.ś.).

Złożenie wniosku o wydanie decyzji określonych w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś. może nastąpić w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna, o ile strona, która złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na który została przeniesiona ta decyzja, otrzymali przed upływem terminu czterech lat od uprawomocnienia się decyzji środowiskowej od organu, który wydał ww. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, stanowisko, że realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w tej decyzji. W przypadku przedsięwzięcia realizowanego etapowo wydawana jest więcej niż jedna decyzja tego samego rodzaju spośród tych wymienionych w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś., dla każdego etapu inwestycji.

W przypadku rezygnacji z realizacji części przedsięwzięcia, dla którego została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, powinna być dokonana zmiana tej decyzji. Zgodnie z art. 86 u.o.o.ś., decyzja ta wiąże organ wydający decyzje, o których mowa w art. 72 ust. 1 u.o.o.ś. Pozwolenie na budowę powinno być więc zgodne z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, a więc w przypadku jakichkolwiek zmian w planowanym przedsięwzięciu (także tych dotyczących rezygnacji z realizacji części przedsięwzięcia), powinna być zmieniona decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.

W przypadku opisanym w pytaniu konieczne jest wyjaśnienie inwestora co do jego dalszych planów odnośnie realizacji przedsięwzięcia.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.