Odpowiedź: w przedstawionej sytuacji darowizna jest najbardziej optymalną podatkowo formą przekazania samochodu wspólnikowi.
Uzasadnienie: przypadku spółki z o.o. moim zdaniem nie jest możliwe nie wprowadzenie do majątku spółki samochodu wykupionego po leasingu. Samochód skoro został wykupiony przez spółkę nie może pozostawać poza nią. W Państwa sytuacji forma wykorzystywania samochodu polegałaby na przekazaniu do użytkowania udziałowcowi spółki. W okresie użytkowania samochodu przez udziałowca, gdy samochód byłby własnością spółki (nie zostałby sprzedany albo darowany wspólnikowi) konieczne będzie ustalenie przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie wspólnika.
Jeżeli jednak samochód zostałby przekazany w formie darowizny udziałowcowi spółki z o.o. dalsze użytkowanie pojazdu przez udziałowca nie wiązałoby się z koniecznością naliczenia przychodu z nieodpłatnych świadczeń.
Planowana przez Państwa darowizna samochodu byłaby więc korzystnym sposobem przeniesienia prawa własności pojazdu ze spółki na udziałowca.
Z punktu widzenia podatkowego zwrócić należy uwagę, że darowizna samochodu nie będzie rodziła powstania przychodu podatkowego w podatku dochodowym zarówno po stronie darczyńcy jak i po stronie obdarowanego, który będzie zobowiązany jedynie do zapłacenia podatku od spadków i darowizn.
Jak wyjaśnia bowiem Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 16 września 2011 r., ITPB3/423-333/11/PS dokonanie darowizny w postaci samochodu na rzecz wspólnika Spółki nie spowoduje po stronie Podatnika powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przedmiotowej czynności.
Otrzymanie natomiast darowizny również nie będzie opodatkowane podatkiem dochodowym, gdyż stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Wydaje się, że w przedstawionej sytuacji darowizna jest najbardziej optymalną podatkowo formą przekazania samochodu wspólnikowi.

Przy sprzedaży samochodu wspólnikowi kwota sprzedaży stanowiłaby przychód z działalności gospodarczej.