Pytanie
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w kwietniu 2009 r. wykonał (na podstawie skierowania z zakładu pracy) badania okresowe. W zaświadczeniu lekarz medycyny pracy zalecił profilaktyczną opiekę zdrowotną - praca przy monitorze wymaga okularów z filtrem AV. Ważność badania okresowego wynosi 3 lata (do 30 kwietnia 2012 r.).
Pracownik wykonuje pracę przy obsłudze monitora ekranowego przez ponad połowę dobowego wymiaru czasu pracy, czyli więcej niż 4 godziny dziennie.
Pracownik kupił na własny rachunek okulary korekcyjne i złożył do pracodawcy wniosek o refundację poniesionych na ten cel kosztów.
W zakładzie funkcjonuje uregulowanie w formie zapisu decyzji Zarządu o refundacji tychże kosztów: szkła i robocizna w 100%, okulary do określonej kwoty. Refundacja przysługuje 1 raz na 2 lata W tym przypadku pracownikowi została zwrócona cała kwota.
W lipcu 2011 r. pracownik stwierdził, że stan wzroku uległ pogorszeniu co utrudnia mu wykonywanie pracy i zwrócił się do pracodawcy o skierowanie do medycyny pracy aby wykonać badania kontrolne.
Zakład pracy wystawił skierowanie. Lekarz medycyny pracy na podstawie badania okulistycznego potwierdził przypuszczenia pracownika i zalecił stosowanie mocniejszych szkieł korekcyjnych.
Pracownik zrealizował zalecenie medyczne i ponownie zwrócił się do pracodawcy o zwrot poniesionych kosztów na zakup okularów. Na podstawie zapisów wewnątrzzakładowych zwrócono mu poniesione koszty gdyż okres 2 lat już minął.
Czy zwrot poniesionych kosztów na zakup okularów w lipcu 2011 r. stanowi przychód pracownika i należy go opodatkować?
Jeżeli tak, to czy wszystko (szkła, robocizna i oprawy)?
Czy koszt badania na wniosek pracownika (w przypadku ważnych badań lekarskich) pokrywa w takiej sytuacji pracownik, czy pracodawca?
Czy pracownikowi należy wystawić PIT z tytułu osiągniętego przychodu, czy podlega on zwolnieniu?