Pytanie
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę od 1 grudnia 2011 r. na 1/2 etatu z wynagrodzeniem 1500 zł brutto prowadziła jednocześnie działalność gospodarczą. Z tytułu działalności zgłosiła się tylko do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wynagrodzenie za grudzień zostało wypłacone do 10 stycznia 2012 r. Od początku roku 2012 została podwyższona kwota wynagrodzenia do 1680 zł brutto. Wynagrodzenie za styczeń 2012 r. zostało wypłacone w lutym 2012 r. Jednak organ rentowy wydał decyzję, w której stwierdził, że osoba ta podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym za grudzień 2011 r. i styczeń 2012 r., ponieważ była zatrudniona na 1/2 etatu i w okresach tych podstawa wymiaru składek była niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, oraz że "przy rozstrzyganiu obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej nie ma znaczenia data wypłaty wynagrodzenia ze stosunku pracy".
Czy organ rentowy wydał prawidłowa decyzję w tym zakresie?
W jakich przepisach jest mowa o tym, że zasady zbiegu tytułów ubezpieczeń zależne są od daty wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę i wymiaru czasu pracy?
W grudniu 2011 r. i styczniu 2012 r. osoba była zatrudniona z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne, które wypłacane było w następnym miesiącu.