Pytanie
Prowadzę ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych w formie podatku liniowego. Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności na rachunek bankowy firmy klienci (turyści) wpłacają zaliczki na poczet przyszłego pobytu (rezerwacja pokoi lub domków letniskowych w określonym terminie). Zaliczki te wpływają z kilkudniowym, a nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Po zakończonym pobycie klient, rozlicza się z moją firmą za pobyt. Kwota ostateczna jest pomniejszana o wcześniej dokonaną zaliczkę. Prowadzimy ewidencję obrotu za pomocą kasy rejestrującej. W przypadku wpłat zaliczek przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, są one ewidencjonowane w kasie rejestrującej. Łączny raport fiskalny stanowi podstawę zapisu w PKPiR i w ewidencji sprzedaży VAT. Dla potrzeb podatku dochodowego wartość wynikającą z łącznego raportu fiskalnego pomniejszamy o wartość wpłaconych w danym miesiącu zaliczek. Do przychodu ewidencjonujemy w momencie zakończenia usługi (pobytu) i rozliczenia finansowego.
Czy postępujemy prawidłowo?
W którym momencie powstaje przychód w opisanym powyżej zdarzeniu?
Czy otrzymana zaliczka stanowi przychód podlegający opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych w dacie jej otrzymania?
Czy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym powstaje w dniu zakończenia pobytu i rozliczeniu końcowym?
Jak należałoby to usprawnić formalnie?
Czy na każde zakończenie usługi pobytu powinniśmy wystawić fakturę, uwzględniając w niej wcześniej otrzymaną zaliczkę i traktując ten dokument jako podstawę do rozliczenia przychodu w PKPiR?
Czy byłoby błędem gdybyśmy rozliczali otrzymane zaliczki od razu w podatku dochodowym, przy założeniu że zaliczka nie stanowi przychodu w dacie jej otrzymania?