Pytanie
Zakład Wodociągów i Kanalizacji złożył do starosty wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych ze studni wierconych, na odprowadzanie ścieków przemysłowych - popłucznych ze stacji uzdatniania wody oraz na odprowadzanie ścieków deszczowych z powierzchni utwardzonych. Ścieki będą odprowadzane odrębnymi wylotami do jeziora Chełmżyńskiego - polodowcowe jezioro rynnowe, połączonego z przyległym jeziorem Grzywnieńskim. Sprawa jest złożona. Zakład jednocześnie występuje odrębnym wnioskiem o ustalenie strefy bezpośredniej dla ujęć. Posiada do końca roku pozwolenia w zakresie powyższym.
Czy zakład powinien wystąpić o uchylenie, czy o wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego, które posiada razem z nowym wnioskiem?
W starej dokumentacji - operacie wodnoprawnym, jak i w nowej nie ma odnośnika do zakazów określonych w art. 39 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. dotyczącego dopływu ścieków do jeziora krótszym niż 24 godziny oraz o odległości od kąpielisk, które występuje nad tym jeziorem.
Jak ma postąpić starosta?
Ustawa Prawo wodne dopuszcza odprowadzanie ww. ścieków do wód, jeżeli nie koliduje to z utrzymaniem dobrego stanu wód lub wymaganiami jakościowymi dla wód.
Jak inwestor ma to wykazać?
Zaznaczam, że wyniki pomiarów ścieków nie były systematycznie przedkładane staroście. Ponadto, wnioskuje o pobór wody większy niż posiadał maksymalny godzinowy na poziomie 260 m3/h, a wcześniej 245 m3/h. Dokumentacja hydrogeologiczna jest z 1997 r., zatwierdzona przez Ministra Środowiska z dnia 17 grudnia 1998 r. na 275 m3/h.
Czy powinien zaktualizować dokumentację hydrogeologiczną?
Ostatnie pytanie dotyczy ustanowienia strefy bezpośredniej.
Czy wymagane jest dołączenie zaktualizowanej dokumentacji hydrogeologicznej?